Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Impozit imobil pentru firma inchisa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Impozit imobil pentru firma inchisa

Buna seara,

am o intrebare legat de un imobil cumparat pe SRL. Dupa inchiderea voita a societatii fara datorii de catre asociati, va trebui platit un impozit de 16% din valoarea evaluata a imobilului pentru trecerea acestuia in proprietatea asociatilor?
Cu privire la castigul din lichidare legea prevede faptul ca valoarea care excede capitalului social constituie un venit impozabil la nivelul persoanei fizice, conform art. 66 alin. (8) din Codul fiscal.
Procedural, impozitul este in procent de 16%, fiind unul final.
Declararea si plata se fac pana la depunerea situatiilor finale lichidative la Registrul comertului, conform art. 67 alin. (3) lit. d) din Codul fiscal.
legalmgm, utilizator
Din raspunsul dvs inteleg ca se plateste 16%.

Va multumesc.
Verificati si art. 296^ 27 din Codul fiscal cu exceptiile aferente, daca nu datorati si contributie sanatate:

ART. 296^27 Contribuabilii

(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
....

b) investiţii;
.....
(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.

ART. 65 Definirea veniturilor din investiţii

(1) Veniturile din investiţii cuprind:

.....

e) venituri din lichidarea unei persoane juridice.
Ioan Petru Butariu, Contabil