Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii fiscale pentru un depozit bancar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii fiscale pentru un depozit bancar

Buna ziua

Va rog frumos sa imi spuneti ce obligatii fiscale am in conditiile in care am doar venituri din dobanzi bancare.
Sunt obligat sa depun declaratie de venit, sa platesc la pensie,sa platesc la sanatate?
Va multumesc
- Impozit pe venit: 16%;
- Contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS): 5,5% (cu mentiunea ca baza lunara de calcul nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara);
- Contributia de asigurari sociale (CAS) - nu este obligatorie. Daca doriti, gasiti informatii aici: [ link extern ] /
- Contributia la Fondul de somaj (CFS) - nu este obligatorie. Daca doriti, gasiti informatii aici: [ link extern ] /

Impozitul este declarat, retinut si virat de catre platitorul venitului.
La dobânzile bancare se plătește numai impozitul de 16%, care se reține de către plătitor.
Plata sănătății este obligatorie dar nu legat de dobânzi bancare. Chiar și cei fără venit sunt obligați să se asigure la Casa de Sănătate.
@ im 82
ART. 296^27 Contribuabilii
(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
b) investiţii;

ART. 296^29 Baza de calcul
(2) Pentru veniturile din investiţii, astfel cum sunt menţionate la art. 65, baza de calcul al contribuţiei este cea prevăzută la art. 66.

ART. 65 Definirea veniturilor din investiţii
(1) Veniturile din investiţii cuprind:
b) venituri impozabile din dobânzi;
im82 a scris:

La dobânzile bancare se plătește numai impozitul de 16%, care se reține de către plătitor.
Plata sănătății este obligatorie dar nu legat de dobânzi bancare. Chiar și cei fără venit sunt obligați să se asigure la Casa de Sănătate.

Băncile rețin numai impozitul de 16%.
Initiatorul postului nu ne-a comunicat si situatia sa ca contribuabil.
Data fiind intrebarea am presupus ca se raporteaza la categoria :
"Contribuţia de asigurări sociale de sănătate privind persoanele care realizează alte venituri, precum şi persoanele care nu realizează venituri."

ART. 296^27 Contribuabilii
(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

In aceasta situatie nu bancile retin contributia la sanatate ci :

ART. 296^28 Stabilirea contribuţiei
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se stabileşte de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală, pe baza informaţiilor din declaraţia privind venitul realizat sau din declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum şi pe baza informaţiilor din evidenţa fiscală, după caz.

ART. 296^31 Plata contribuţiei
Sumele reprezentând obligaţiile anuale de plată a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate stabilite prin decizia de impunere anuală se achită în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei.
Toate art sint din Cod Fiscal asa cum a fost complectat prin OUG 125/2011
robert1958, utilizator