avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita cu incheiere civila fara stampila
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita cu incheiere civila fara stampila

buna ziua
ma numesc luca elisabeta si am facut un credit in 2007 pe care nu l-am mai platit din cauza divortului ,schimbarii domiciliului,recasatoriei etc
am fost contactata de aps romania (recuperatori)niste sume enorme(am scos 6ooo euro)ei vroiau 8000euro.am platit la ei un an 100 euro /luna dupa care imi spuneau la telefon ca trebuie sa dau macar 500 euro pe luna,eu avand salar 600 lei.
nu am mai platit si mi-am schimbat nr de tel ca ma stresau rau.acum mi-a trimis la vechea adresa in baia mare executare silita pe numele meu su al fostului sot insotita de o incheiere civila din 26.03.2014.acesta incheiere nu are vreo stampila de la judecatoria din bistrita scrie doar dosar 2905/190/2014 presedinte mitrofan n iuliana floarea.si jos pr pagina niste semnaturi de grefier si judecator fara stampila,fara timbru ,fara sa scrie definitiva si irevocabila.(este o copie)si are b stampila executorului jud din bistrita conform cu originalul
mentionez ca fostul sot cu care am semnat creditul cu buletinul nu mai este in tara iar apartamentul la care am facut partaj l-a vandut.eu detin casa cu actualul sot.
este legal?nu trebuuia sa fiu instiintata daca e legal ca sunt data in judecata?pe de lata parte eu am semnat cu banca bancpost nu cu aps romania.intr-adevar am platit la aps in 2009 -2010 dar fiindca imi cerea f mult pe luna nu am mai platit nimic.
spuneti-mi va rog ce pot sa fac?oare datoria mea nu s-a prescris?
va multumesc mult daca imi raspundeti

daca ziceti ca din 2014 nu ati mai platit, faceti acum contestatie la executare si invocati prescriptia.
Contestatia se depune in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta ca sunteti in executare silita.
sa inteleg ca este valabila acea incheire pe care am primit-O?chiar daca nu are nici o stampila de la judecatorie?doar nume judecator si semnatura?
am verificat si am platit la aps ultima data in 2011 deci inca nu sunt 3 ani de la ultima plata.dar rata la banca am platit-o ultima data in 2007.acum nu stiu cum se calculeaza?dar chiar se poate sa ma execute un srl .eu am semnat cu ei o intelegere in 2009 si am platit pana in 2011 dar apoi ma strsau sa dau mai mult de 100 euro.situatia este urmatoarea;'eu si fostul sot am luat un credit de 600 euro in 2007.noi am divortat.executarea a venit pe humele vechi si la adresa veche mi-a trmis-o cei care au cumparat apartamentul de la fostul sot.eu cu fostul sotb am facut iesirea din indiviziune ,el mi-a dat parteea mea apoi el a vandut anul acesta si a plecat din tara
eu m-am recasatorit si detin o casa cu actualul sot.
nu mai locuiesc la baia mare ci la constanta,citatia eu nu am semnat-o.
mai mentionez ca scrie executare MOBILIARA SI SALARIALA
ce inseamna asta?
mentionez ca nu am girat cu apartamentul acela,nu am girat cu nimic
va multumesc mult pentru raspuns
uri si astept cu nerabdare raspunsul dv pana luni sa ma mai linistesc cand voi consulta un avocat.
Cand ati facut partaj, trebuia impartit si creditul.
Va poate executa silit prin poprire pe salariu, dreptul creditorului nu e prescris. Fiind vb de o suma mare, se poate ajunge si la executare silita imobiliara, insa pt asta, creditorul va trebui sa ceara partajul bunului - casa pe care o aveti in comun cu sotul.
Contractul de credit constituie titlu executoriu, creditorul nu v-a actionat in judecata si nici nu avea despre ce sa va instiinteze , a insistat o vreme sa platiti apoi s-a adresat cu o cerere unui executor pt punerea in executare a titlului, executorul a cerut incuviintare de la instnta s ava poata executa, cerere care se judeca in camera de consiliu fara citarea partilor.
Apoi v-a adus la cunostinta ca va executa silit.
Mergeti la un avocat , poate aveti motive sa contestati executarea.
buna ziua si multumesc pentru raspunsuri
vreau sa va intreb :daca fac contr vanzare cumparare catre mama poate fi atacat?
Da, creditorul poate cere revocarea actului, ramane de vazut cu ce sanse. Apoi, cat va costa transferul in acte si inapoi ulterior, mai ieftin e sa platiti datoria.

Alte discuții în legătură

Sechestru apartament Angela71 Angela71 Buna ziua , cine ma poate ajuta cu un raspuns urgent ? In ianuarie 2007 fostul sot a luat un credit de nevoi personale ,fara stirea mea ,nu am stiut nimik ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, prin 2009 am luat un credit de 5000 de euro de la ... Cosmin061980 Cosmin061980 Buna ziua, Prin 2009 am luat un credit de 5000 de euro de la banca. am platit vreun an si apoi nu am mai putut face platile. Banca (cred ) a cerut ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara + credit ipotecar IuliaEftimie IuliaEftimie Divortata in 2009 cu un minor in intretinere. Pensie alimentara platita pana in 2010. Nu exista partaj. Am credit ipotecar pe apartament, platit la zi, ... (vezi toată discuția)