Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna...am o problema si as vrea daca se poate sa imi dati cateva raspunsuri care sa ma lamureasca..
Vreau sa-mi spuneti daca se poate cumva sa imi dau demisia fara preavizul de 15 zile, deoarece angajatorul mia comunicat ca nu e de acord sa plec fara preaviz, dar as sta degeaba pt ca nu m-ar plati , tin sa mentinonez ca in contractul de munca scrie ca nu trebuie sa fac ore suplimentare doar in caz de forta majora, el obligandu-ne sa stam noaptea sa lucram la niste chestii care putea fi facute si in timpul programului de lucru....si tin sa mai mentionez ca nu mi-a dat concediul pe anul trecut ramanand restant cu inca 6 zile...nici nu mi le-a platit si nici nu mi le-a eliberat pe motiv ca nu suntem destui angajati...daca din aceste 2 motive pot pleca fara preaviz VA ROG SA IMI SPUNETI si cam ce ar trebui sa scriu in demisie...

Multumesc anticipat!
C.i.m. poate inceta prin demisie fara preaviz, in situatiile urmatoare :
- art.79 alin.7 C.mun. - angajatorul renunta la preaviz
- art.79 alin.8 C.mun. - salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
De asemenea, solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. In acest caz, nu se acorda preaviz.
el nu e de acord cu acordul ambelor parti...eu nu voi mai merge la lucru si ii voi trimite demisia prin fax...e foarte grav daca fac asa? in contractul de munca scrie ca am dreptul la concediu de odihna anual ceea ce el nu mi-a acordat, este un motiv bun sa nu stau in preaviz?
Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Prin urmare, aveti dreptul ca pe perioada preavizului sa va luati CO.

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
kinga23 a scris:

....deoarece angajatorul mia comunicat ca nu e de acord sa plec fara preaviz, dar as sta degeaba pt ca nu m-ar plati....

In perioada preavizului , contractul individual de munca isi produce toate efrectele, deci inclusiv plata salariului .
Daca angajatorul refuza sa va plateasca ....aveti posibilitatea sa va recuperati acest drept salarial cu ajutorul instantei de judecata....si poate chiar a ITM-ului, care ii va pune in vedere sa va achite drepturile salariale, in caz contrar il va amenda...
2007_rozi a scris:

kinga23 a scris:

....deoarece angajatorul mia comunicat ca nu e de acord sa plec fara preaviz, dar as sta degeaba pt ca nu m-ar plati....

In perioada preavizului , contractul individual de munca isi produce toate efrectele, deci inclusiv plata salariului .
Daca angajatorul refuza sa va plateasca ....aveti posibilitatea sa va recuperati acest drept salarial cu ajutorul instantei de judecata....si poate chiar a ITM-ului, care ii va pune in vedere sa va achite drepturile salariale, in caz contrar il va amenda...

In cazul descris de colega mea, conditia este sa mergeti la serviciu in perioada de preaviz. Nu puteti invoca demisia conform art. 79(8) (adica fara preaviz), doar pe baza celor spuse de angajator. Depuneti demisia si solicitati efectuarea zilelor de concediu ramase de anul trecut, precum si cele cuvenite pe anul acesta. Poate va aproba angajatorul ...