Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract cumparare imobil

Buna ziua! Doresc sa cumpar un imobil prin mama mea, eu muncind in afara tarii. I-am facut o procura sa-l cumpere in numele meu printr-o agentie. Au semnat un antecontract (mama mea plus mostenitorii ) In acel antecontract am observat mai multe nereguli :
1 Martorii avand nume de sex feminin unul dintre cnp-uri incepea cu 184******
2 Numele si sediul agentiei la care am apelat nu corespundea cu numele si cu sediul la care actele s-au semnat trecute in antecontract (ex :actele s-au semnat la agentia XXXX din adresa XXXX)
3 Stampila apartinea unei alte societati comerciale de tip SRL.

Mentionez ca am achitat un avans de 4.500 ron.

Imi este teama de o eventuala frauda daca continui cu ei.
Ce optiuni am si cum pot evita sa-mi pierd banii ?
Va multumesc !

De ce nu ati apelat la un avocat? Nu vreau sa acuz pe nimeni, dar in marea majoritate a cazurilor ,,rolul" agentiei este acela de a incasa un comision si de la vanzator si de la cumparator. Cuantumul avansului se para ca este tocmai comisionul agentiei. De aici inainte, Dumnezeu cu mila, sunteti pe cont propriu. Acum daca ati vrea sa va razganditi e taziu, fiti sigur ca mama d-voastra a semnat un act astfel intocmit incat agentia sa iasa in castig... Nici acum nu e tarziu sa apelati la un avocat care sa o consilieze pe mama. Si incheiati actul in forma autentica la notarul ales de d-voastra (sau recomandat de avocatul care o va consilia pe mama). Pt. linistea d-voastra dar mai ales pt. siguranta tranzactiei va recomand sa apelati la un avocat! In cel mai rau caz pierdeti o mie de euro, avansul, dar asta e, se pare ca orice lectie pt. a fi bine invatata trebuie platita ! P.S. Ce nivel de cunostinte juridice, ma refer la tranzactii imobiliare, are mama d-voastra? Nici nu vreau sa ma gandesc ce v-ar astepta in situatia in care succesiunea nu a fost dezbatuta :slap:
DlGoe, utilizator
Antecontractul se semneaza in forma autentificata la un notariat si nu la agentie si nu este nevoie de martori. Cel mai probabil s-a semnat un contract de reprezentare cu agentia.
In documentul incheiat ce reprezinta suma de bani data?
Antecontractul reprezinta de fapt promisiunea bilaterala de vanzare/cumparare incheiata intre vanzator si cumparator iar aceasta se inscrie in cartea funciara pentru ca vanzatorul sa nu mai poata promite vanzarea imobilului si altor posibili cumparatori.
Antecontractul s-a incheiat la sediul agentiei intre reprezentantul meu si mostenitori. Dezbaterea de mostenire s-a facut deja iar in respectivul antecontract spune clar ca s-a achitat un avansa de 4500 lei urmand ca la semnarea actelor de vanzare cumparare la notar sa se scada din pretul apartamentului.
In caz ca nu am fost inscris in cartea funciara ca un eventual cumparator...la notar cand semnam si se iau la purificat toate actele, notarul nu face astfel incat sa nu mai poate fi vandut acelasi imobil unei alte persoane?
Avocat in drept civil sa caut ?

Va multumesc ptr raspunsuri !
Trebuia sa faceți antecontractul la notar nu la agenție. Dacă sunt persoane de buna credință poate o sa finalizati vanzarea. Nu va puteți înscrie acel antecontract sub semnătura privată la Cartea Funciara . Ce clauze sunt prevăzute in antecontract? Nu trebuia sa lăsați pe mama Dvs sa încheie un astfel de contract. Notarul in contractul final nu va putea tine seama de acel antecontract sub semnătura privată.