Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract dirigentie santier
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract dirigentie santier

Cum poate fi solutionata urmatoarea problema:perioada unui contract de executie de lucrari si a unui contract de dirigentie de santier au expirat dar executia lucrarilor nu este finalizata.Constructorul semneaza prelungirea prin act aditional dar dirigintele refuza desi in contractul initial se specifica obligatia dirigintelui pe toata perioada de executie a lucrarilor si pe perioada de garantie.
Aveti posibilitatea formularii unei cereri de chemare in judecata impotriva dirigintelui avand ca obiect obligatia de a face prin care sa solicitati obligarea acestuia la respectarea obligatiilor contractuale asumate in contract si act aditional.
Nu este chiar asa de clar si simplu.
Nu fiti asa transanta
Depinde de formularea clauzelor contractuale.
Se poate interpreta: daca durata (perioada) de executie este depasita (din culpa cui ?) dirigintele de santier poate avea motive intemeiate si pertinente sa nu semneze prelungirea contractului lui de asistenta pe santier, dar pastrand obligatia pentru perioada de garantie (activitatile dirigintelui in cele 2 perioade sunt net diferite)
legalmgm, utilizator