Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot cere disjungerea celor 2 capete de cerere dintr-un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot cere disjungerea celor 2 capete de cerere dintr-un proces ?

- pe rolul instantei a fost pus un proces cu 2 capete de cerere.
- la primul termen de judecata pot cere
disjungerea celor 2 capete de cerere din proces ?
Doar instanţa are dreptul de a dispune disjungerea cererilor ori de câte ori soluţionarea lor împreună ar putea determina tergiversarea judecăţii; o asemenea măsură poate fi luată, de pildă, în ipoteza în care se constată că acţiunea principală este în stare de judecată, iar cererea accesorie sau incidentală se află doar în faza probatorie.
Nu disjungere!

Aratati ca renuntati la un capat de cerere.

Va trebuie motive temeinice pentru admiterea disjungerii.

"Va trebuie motive temeinice pentru admiterea disjungerii. "

- de exemplu, ce anume trebuie sa invoc ?