Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare cheltuieli medicale la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare cheltuieli medicale la PFA

Buna ziua. Activez ca PFA -CMI (cabinet medical). Pot deconta cheltuieli medicale (investigatii,internari, nastere) daca sunt insarcinata?
multumesc
Pe persoana fizica, decontare la CNAS, in conditiile legii. Daca faceti dovada platii CAS.

Daca va refereati la deduceri din venitul PFA, inainte de impozitare:

Potrivit art. 48 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal si normelor metodologice date in aplicarea acestuia, conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
d) cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:

4. persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului III din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.
Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
- cheltuielile reprezentand contributiile pentru asigurarile sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pentru asigurarile sociale de sanatate, pentru accidente de munca si boli profesionale, precum si alte contributii obligatorii pentru contribuabil si angajatii acestuia;
Sunt deductibile limitat:
h) prima de asigurare voluntara de sanatate, conform legii, in limita echivalentului in lei a 250 euro anual pentru o persoana;
j) cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii pentru salariati si contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de munca si boli profesionale, potrivit legii;
Nu sunt cheltuieli deductibile:
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decat cele prevazute la alin. (4) lit. d) si la alin. (5) lit.
legalmgm, utilizator