Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Plata hotarare judecatoreasca - executare silita
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Plata hotarare judecatoreasca - executare silita

Buna ziua,
In urma unei hotarari ramasa fara drept de apel in mai 2014 care face referire la diferente de incadrare a unor salariate pentru perioada martie 2013-aprilie 2014 cu executare silita ;
Care este modul de plata ale acestor sume?? o singura transa sau esalonat
Multumesc!

Buna ziua,

Depinde de sumele din conturi si de ce bunuri are debitorul. Daca are ce executa, atunci executorul judecatoresc va recupera suma dintr-o transa. Daca nu, atunci va recupera in parti mai mici, pana la recuperarea integrala a prejudiciului.

Succes,
Dana Fatol, Avocat
intrebarea este cum le platesc drepturile salariale castigate din urma...intr o singura transa sau esalonat conform oug 103/2013??
Esalonat, cf. OUG 103/2013.
art.21 alin.1 din OUG 103/2013:
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din institutiile si autoritatile publice, devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2014,
se va realiza astfel:
a) in primul an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
b) in al doilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in al treilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in al patrulea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in al cincilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 35% din valoarea titlului executoriu.