avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare profit din anii precedenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare profit din anii precedenti

O firma are profit nerepartizat din anii precedenti,evidentiat in ''rezultat reportat'' in evidente.Se poate repartiza acum asupra dividendelor?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 16:44, 20 Mai 2014
Da.Se intocmeste o hotarare AGA de repartizare a profitului ramas nerepartizat,cu specificarea anului din care provine. Se calculeaza impozitul pe dividende de 16%,se retine pe statul de plata a dividendelor.Dace se plateste netul in luna mai,pana la data de 25.06.trebuie intocmita declaratia 100 si efectuarea platii impozitului la buget.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe dividende vs impozit nerepartizat avatarstuff avatarstuff Buna ziua! Sunt asociat al unui SRL din 2008, cu 50% din capitualul social. De curand, noua noastra contabila ne-a spus un lucru pe care il inteleg ca fiind ... (vezi toată discuția)
Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile alocare dividende din profitul anului 2013 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in 2013 microintreprindere,la sf anului realizeaza profit 50000 ron.Capital social 400 ron. Va rog sa mi spuneti: Nota de repartizare pe ... (vezi toată discuția)