Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare profit din anii precedenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare profit din anii precedenti

O firma are profit nerepartizat din anii precedenti,evidentiat in ''rezultat reportat'' in evidente.Se poate repartiza acum asupra dividendelor?
Multumesc.
Da.Se intocmeste o hotarare AGA de repartizare a profitului ramas nerepartizat,cu specificarea anului din care provine. Se calculeaza impozitul pe dividende de 16%,se retine pe statul de plata a dividendelor.Dace se plateste netul in luna mai,pana la data de 25.06.trebuie intocmita declaratia 100 si efectuarea platii impozitului la buget.