Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Evaziune TVA sau legalitate?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Evaziune TVA sau legalitate?

Exista urmatoarea situatie
Firma A din Polonia vinde prin intermediul unui site in Romania niste produse.
Firma A da firmei B tot din Polonia (care este intermediar/mandatar) produsele care la randul sau da Firmei C ( un curier international) si intr-un final ajunge la consumatorul final (persoana fizica).

Factura este emisa de Firma A ( cu toate datele de identificare) dar chitanta primita de la firma C are la beneficiar trecuta firma B ( si nu firma A) .

Prin acest tertip se pare este creat un sistem prin care firma A reuseste sa nu se inregistreze ca platitor de TVA in Romania ramanand in continuare si platind TVA polonez de 8 % pentru produsele respective.

Intrebare : face obiectul unei sesizari a Garzii financiare sau ....este o chestiune cat se poate de legala.
Nu am nimic impotriva intermedierii dar ....factura emisa de o firma si chitanta pe alta ...nu miroase a legalitate!!

Va multumesc pentru raspunsuri
Razvan_Con, utilizator
Mecanismul descris este interesant.
Are multe elemente neclare si probabil la limita legii.
Este interesant ce prevede contractul intre firma A si firma B relativ la modul de facturare si incasare a pretului (factura si chitanta).
Firma A nu are de ce sa sa se inregistreze ca platitor de TVA in Romania, neavand sediul fiscal in Romania.
Operatiunea este de tip comert intercomunitar
Stiu ca exista un plafon in care nu este obligata sa fie inregistrata in romania ca platitor de tva. Daca firma din polonia vinde catre persoane fizice de 30-35 K Euro /an atunci este obligata sa plateasca tva in romania. Intrebarea este se poate ca factura sa fie emisa pe firma A si iar beneficiarul platii sa fie firma B ??. Ma gandesc ca ori firma B emita factura si chitanta ori firma A.