Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala pentru inselaciune desi sunt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala pentru inselaciune desi sunt nevinovat...

Prin data de 20.12.2013 am cumparat doua telefoane mobile de pe okazii cu un pret total de 350 lei de la un vanzator din alt judet,telefoanele au fost trimise prin posta cu ramburs...eu cunosteam foarte bine modelul telefoanelor (Nokia 8800)deoarece am recarosat multe si asta era motivul pentru care le-am cumparat si am intrebat inainte vanzatorul(la telefon) 2 lucruri...1 daca merge camera foto la amandoua si a zis ca da...si 2 daca functioneaza perfect toate tastele si din nou a zis ca da,am primit telefoanele dupa cateva zile si am constatat ca unul avea probleme cu camera si ecranul iar la al doilea nu ii functioneaza o tasta...am sunat vanzatorul si dupa ce l-am amenintat ca merg la politie a recunoscut defectele telefoanelor dar zicea ca pot merge la politie ca oricum nu am cum sa le demonstrez,am desfacut telefoanele sa vad daca exista o sansa sa fie reparate sau daca nu si am constatat ca defectele erau pe folie(care nu se mai gaseste) asa ca le-am asmblat la loc si am mers direct la politie sa depun plangere pentru ca am fost inselat,politia de la mine din comuna hanar nu avea cu ce se mananca okazii si imi spuneau ca nu am ce face ca eu nu pot dovedi ca el a trimis telefoanele defecte si nu vroiau nicicum sa ma lase sa depun plangere ca ziceau ca nu am cum demonstra si ca alta data sa nu mai cumpar de pe internet ca daca era firma si nu persoana fizica o rezolvm usor la OPC...am zis totusi macar sa il sune pe vanzatorul care nu vroia sa ii returnez telefoanele defecte,l-a sunat si dandu-si seama ca vorbeste cu politia a zis sa ii trimit telefonele inapoi cu ramburs si el le ridica.Am trimis telefoanele asa cum le-am primitsi el le-a ridicat...pe data de 25 februarie 2014 la doua luni dupa faza asta m-am trezit ca ma cauta politia ca s-a depus o plangere penala impotriva mea pentru inselaciune...am ramas surprins si nu stiam despre ce e vorba(eu nu am mai avut probleme cu legea) am mers la politie si in plangere scria ca eu am schimbat/sustras piese din telefoanele lui dupa care le-am trimis inapoi...vanzatorul avea 30 de calificative pozitive iar eu peste 250 de pozitive si un singur negativ la o suma de 20 de lei si aveam zeci de tranzactii si de cumparare si de vanzare la sume mult mai mari de cat 350 de lei si toate fara probleme asa ca nu aveam motiv sa fac o gainarie de genu asta.In declaratia care am dat-o am explicat clar ce s-a intamplat si inainte si am explicat ca cunosteam modelul si le-am desfacut sa vad daca defectul e pe folie(ceea ce le face egal cu 0) sau mai pot fi reparate dar am scris clar ca nu am sustras nici-o piesa si nici nu am schimbat absolut nimic in ele.A trecut aproape 3 luni de cand am dat declaratia si inca nu am fost chemat de politie sau ceva de genu...tin sa precizez ca vanzatorul a facut asta din razbunare deoarece am avut o discutie mai aprinsa cu el dupa ce am primit telefoanele defecte si dupa ce imi spunea ca politia nu ar ce sa ii faca,va rog sa imi spuneti ce urmeaza sa se intample ca nu vreau sa ma trezesc cu cazier sau alte probleme dintr-o razbunare de genu asta...se poate ca el sa isi fi retras plangerea dupa ce a vazut si declaratia care am dat-o eu?am inteles ca la inselaciune chiar daca plangerea a fost retrasa tot se cerceteaza in continuare,astept un raspuns...multumesc anticipat
Incercati sa rezolvati amiabil.
el dupa ce a depus plangerea nici macar nu m-a contactat ca sa imi spuna sau ca sa imi ceara ceva bani...se observa clar ca el incearca sa imi faca rau si nu e interesar de "acel prejudiciu" de care el vorbea in plangere,daca eu il contactez si totusi ii dau ceva bani doar ca sa am linistea ca nu ma voi trezii cu probleme si el isi retrage plangerea eu mai pot fi acuzat de ceva?sau care ar fi procedura daca eu nu fac nimic ci doar astept?au trecut 3 luni si nu am fost anuntat de nimic.Multumesc de raspuns
Ar trebui sa va asumati niste riscuri cand cumparati telefoane second-hand pe internet, degeaba depuneti plangeri penale pentru astfel de fapte, faptele nu sunt de natura penala si solutia va fi de clasare, cei de la politie in mod corect v-au spus ca nu se poate demonstra intentia vanzatorului de a va insela in conditiile date.
In trecut se cam considera infractiune.
In prezent pe noul cod datele problemei se poate considera ca s-au schimbat.
Mie imi pare ca problema acuzatiei nu mai are fundament datorita inexistentei incriminarii inselaciunii in conventii.
Dle Lascoschi, In NCP, inselaciunea in conventii nu mai apare ca alineat distinct dar asta nu echivaleaza cu dezincriminarea faptelor de acest gen, ea poate fi inclusa in forma tip sau agravanta a infractiunii, eu spun doar ca o sa fie considerat un litigiu civil toata intamplarea, daca in loc de telefoane trimitea un pachet gol, se schimba discutia, asa este imposibil de dovedit intentia de a insela.