Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Teapa okazii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Teapa okazii

Am comandat in urma cu cateva zile un telefon ce ar fi trebuit sa fie in stare perfecta de functionare, dupa cum imi spusese vanzatorul, user cu calificative foarte bune. N-a fost de acord sa imi trimita cu garantia de livrare dar m-am bazat pe calificativele sale. Acum 2 zile a venit coletul, era in interior telefonul pe care l-am comandat dar nu ii functioneaza touch screenul, deci nu e perfect functional. Are niste zone unde functioneaza dar este inutilizabil. Am discutat cu cel care mi l-a vandut pentru trimiterea telefonului inapoi dar nu ne-am inteleg asupra pretului el dorind sa platesc eu transportul de doua ori (dus intors) taxele percepute de okazii pentru anunt si ceva in plus.
Pot depunde plangere pentru inselaciune la politie ?
mivv246, utilizator
Da puteti depune plangere la politie insa probabil nu vor fi intrunite conditiile infractiunii si se va ajunge la un litigiu civil bazat pe clausele dintre dvs.
Avand datele de identificare si adresa vanzatorului,formulati plangere penala sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune
Anterior incercati sa notificati oficial vanzatorul sa solutioneze amiabil,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
I-am trimis mesaj mesaj ca voi depunde plangere iar raspunsl sau a a inceput cu "ai tupeu" dupa care mi-a spus ca el a respectat intru totul clauzele. I-am raspuns spunandu-i ca eu primind un telefon ce nu este in perfecta stare de functionare (asa cum ne-am inteles), n-a respectat clauzele.
mivv246 a scris:
... mi-a spus ca el a respectat intru totul clauzele. I-am raspuns spunandu-i ca ... n-a respectat clauzele.

Practic v-ati raspuns singur, este o problema de clauze contractuale, fapt care va duce catre un litigiu civil si nicidecum in penal.