avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anularea inregistrarii in scopuri de TVA din oficiu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anularea inregistrarii in scopuri de TVA din oficiu

Buna ziua,
Pe data de 10.03.2014 mi s-a anulat Tva din oficiu, iar pe data de 13.04.2014 am revenit ca platitor de TVA. Pentru luna martie am depus doar declaratia 311. Am primit de la administratie o notificare ca aveam obligatia sa depun declaratia 300 pentru luna martie.Va rog sa-mi spuneti daca trebuia intr-adevar sa depun si D300 pe langa D311.
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 10:55, 21 Mai 2014
Buna ziua!
In perioada 01.03.2014-10.03.2014 ati fost platitor de tva si probabil anaf-ul a considerat ca trebuia sa depuneti declaratia 300.
Eu am inteles ca trebuie sa revin asupra inregistrarilor facute si sa scot TVA din perioada 01.03-10.03, astfel incat in luna sa nu am deloc TVA deductibil inregistrat.Pe site-ul ANAF apaream in acea perioada ca neplatitoare de TVA,deci nu vad cum mi-ar fi luat D300.
Cred ca trebuia facuta ajustare de tva pentru perioada 01.03-10.03.2014 si depusa declaratia 300.
Este cam aceeasi procedura ca si in cazul trecerii de la platitor la neplatitor de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarația 300 si 394 depuse greșit. le pot anula? Petrovic Petrovic Sunt PFA în sistem real, plătitor de TVA, cu perioada fiscală trimistrială. În mai acest an depus o declarație 300 și 394 pentru ianuarie 2020 (anul ... (vezi toată discuția)
Tva societate inactiva Vasile Gina Vasile Gina Buna ziua, Am o societate care a fost declarata inactiva. Cum inregistrez in contabilitate TVA -dedus si cel colectat. Le inchid pe ambele prin 4423? Am ... (vezi toată discuția)
Anulare cod de inregistrare in scopuri de tva Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Pentru o firma care are codul de TVA anulat din oficiu pt motivul ca nu a depus decontul doua trimestre consecutiv incepand din 1 februarie are urmatoarele ... (vezi toată discuția)