Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anularea inregistrarii in scopuri de TVA din oficiu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anularea inregistrarii in scopuri de TVA din oficiu

Buna ziua,
Pe data de 10.03.2014 mi s-a anulat Tva din oficiu, iar pe data de 13.04.2014 am revenit ca platitor de TVA. Pentru luna martie am depus doar declaratia 311. Am primit de la administratie o notificare ca aveam obligatia sa depun declaratia 300 pentru luna martie.Va rog sa-mi spuneti daca trebuia intr-adevar sa depun si D300 pe langa D311.
Buna ziua!
In perioada 01.03.2014-10.03.2014 ati fost platitor de tva si probabil anaf-ul a considerat ca trebuia sa depuneti declaratia 300.
Eu am inteles ca trebuie sa revin asupra inregistrarilor facute si sa scot TVA din perioada 01.03-10.03, astfel incat in luna sa nu am deloc TVA deductibil inregistrat.Pe site-ul ANAF apaream in acea perioada ca neplatitoare de TVA,deci nu vad cum mi-ar fi luat D300.
Cred ca trebuia facuta ajustare de tva pentru perioada 01.03-10.03.2014 si depusa declaratia 300.
Este cam aceeasi procedura ca si in cazul trecerii de la platitor la neplatitor de tva.