Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca cu timp partial

Se poate face contract de munca cu norma redusa de 6 ore/zi? O persoana poate avea 2 contracte de munca cu cate 6 ore/zi? Multumesc
da si da
Multumesc frumos. Exista cumva si prevederi legale exprese in acest sens? Mi le puteti spune?
Orice salariat are dreptul de a muncii , la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Asadar, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.