Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prelungire contracte de inchiriere pentru spatiile cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prelungire contracte de inchiriere pentru spatiile cu destinatia de de locuinte din proprietatea statului

Contractele de inchiriere pentru spatiile cu destinatia de locuinte , din proprietatea statului sau a unitatilor administrativ teritoriale , a caror durata a fost reglementata prin Ordonanta de urgenta 44/ 13.05.2009 , au expirat la data de 19 mai 2014 ( au fost prelugite pe o perioada de 5 ani ) . Am urmarit daca a aparut o ordonanta prin care sa se prelungeasca termenul dar nu am gasit . Va rog , sa ma indrumati daca aveti stiinta de aparitia unei legi sau ordonate prin care aceste contracte se pot prelungi .
Deocamdata nu a aparut nimic in sensul prelungirii contractelor, dar din cate cunosc au fost incasate chirii pentru intreaga luna mai, ceea ce inseamna ca locatorul a mers pe tacita relocatiune, desi contractele au fost pe perioada determinata .
Multumesc mult . Urmaresc daca apare ceva in sensul prelungirii acestor contracte de inchiriere .