avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident rutier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident rutier

Acum o luna de zile parinti mei au avut accident de masina,masina o conducea cumnatul meu si alaturi de el a fost nepotul meu,in spate erau parinti mei.
A iesit de pe un drum lateral al conducator care nu s-a asigurat si a intrat direct in ei apoi pe o laterala a masini.
In urma accidentului parinti mei au avut nevoie de cateva zile de spitalizare 5 zile mama si 3 zile tata .
Conducatorul care a produs accidentul nu a luat legatura cu parinti mei deloc decat politia i-a luat carnetul de conducere timp de 3 luni si i s-a dat polita de asigurare cumnatului meu sa i se repare masina dar un geam a fost spart dar acel geam nu ii se inlocuieste pe motiv ca inainte era crapat si cumnatul meu trebuie sa suporte costul inlocuiri geamului.
Daca parinti mei il da in judecata pe conductorul care a produs accidentul ei pot avea parte de despagubiri cat si cumnatul meu?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Olga Tanasa , Consultant asigurari 14:43, 22 Martie 2015
alana27 a scris:


In urma accidentului parinti mei au avut nevoie de cateva zile de spitalizare 5 zile mama si 3 zile tata .

Multumesc !


Atentie: nu confundati zilele de spitalizare cu zilelele de ingrijiri medicale!!!

Legea se refera la "zile de ingrijiri medicale" , nu la spitalizare.

Zilelele de ingrijiri medicale pana la vindecare sunt mai multe decat cele de spitalizare.

Certificatul medio-legal este relevant in aceasta situatie, pentru a se putea face o incadrare juridica corecta.
in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale conform CML , parintii dv au dreptul la despagubiri de la compania de asigurari unde era incheiata polita rca la momentul evenimentului rutier

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier neacordare de prioritate cu 3 victme CristiHD CristiHD Sunt vinovat intr-un asfel de accident rutier neacordare de prioritate cu 3 victme Circumstante: - am intrat intr-o alta masina fara sa ma asigur - sunt 3 ... (vezi toată discuția)
Depunere plangere, cat timp are dispozitie victima unui accident alexandru_cc2 alexandru_cc2 cat timp are la dispozitie victima unui accident de circulatie pe trecerea de pietoni sa depuna plangere penala impotriva autorului? (vezi toată discuția)
Accident de circulatie cu victima ranita usor vasile20142014 vasile20142014 Buna ziua, Sunt vinovat de producerea unui accident cu victima, la schimbarea directiei de mers am acrosat un biciclist, acesta venea din sens opus si a fost ... (vezi toată discuția)