Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident rutier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident rutier

Acum o luna de zile parinti mei au avut accident de masina,masina o conducea cumnatul meu si alaturi de el a fost nepotul meu,in spate erau parinti mei.
A iesit de pe un drum lateral al conducator care nu s-a asigurat si a intrat direct in ei apoi pe o laterala a masini.
In urma accidentului parinti mei au avut nevoie de cateva zile de spitalizare 5 zile mama si 3 zile tata .
Conducatorul care a produs accidentul nu a luat legatura cu parinti mei deloc decat politia i-a luat carnetul de conducere timp de 3 luni si i s-a dat polita de asigurare cumnatului meu sa i se repare masina dar un geam a fost spart dar acel geam nu ii se inlocuieste pe motiv ca inainte era crapat si cumnatul meu trebuie sa suporte costul inlocuiri geamului.
Daca parinti mei il da in judecata pe conductorul care a produs accidentul ei pot avea parte de despagubiri cat si cumnatul meu?

Multumesc !
alana27 a scris:

In urma accidentului parinti mei au avut nevoie de cateva zile de spitalizare 5 zile mama si 3 zile tata .

Multumesc !

Atentie: nu confundati zilele de spitalizare cu zilelele de ingrijiri medicale!!!

Legea se refera la "zile de ingrijiri medicale" , nu la spitalizare.

Zilelele de ingrijiri medicale pana la vindecare sunt mai multe decat cele de spitalizare.

Certificatul medio-legal este relevant in aceasta situatie, pentru a se putea face o incadrare juridica corecta.
in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale conform CML , parintii dv au dreptul la despagubiri de la compania de asigurari unde era incheiata polita rca la momentul evenimentului rutier