Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CIM la II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CIM la II

Vreau să-mi deschid II, dar aș dori să mă angajez cu CM, ca și administrator.
1. Întreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale nu se poate angaja pe sine insasi la intreprinderea individuala.

2. art.25 din OUG 44/2008
......
(2) Întreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale poate cumula si calitatea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel in care si-a organizat intreprinderea individuala.

(3) Întreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale este asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Asadar, legiuitorul nu a stabilit posibilitatea cumulului calitatilor de intreprinzator si salariat in cadrul aceleiasi intreprinderi individuale.