Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechime în specialitatea studiilor necesare ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitãrii funcþiei publice

Se constitue vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii unei functii publice, si perioada in care o persoana care are diploma de licenta, specializare in drept, este cenzorul unei fundatii sau asociatii nonguvernamentale.
Conform prevederilor art. 3 lit. l) din H.G. nr. 611/2008 :
vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice - experienţa dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfăşurat o activitate într-o funcţie de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învăţământului în România.

Perioada desfasurata in calitate de cenzor al unei fundatii sau asociatii nonguvernamentale nu constituie vechime in specialitatea studiilor juridice.