avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

As dorii sa stiu o persoana de sex feminin nascuta in data de 22.08.1964 , care lucreaza din data de 16.02.1982 pana in prezent cand se poate pensiona si cum . Mentionez ca in perioada 16.02.1982 - 24.11.2004 a lucrat in conditii grele (armament).
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:58, 23 Mai 2014
1. Nu este suficient sa spuneti "conditii grele".

2. Uitati-va in carnetul de munca si spuneti ce aveti inregistrat acolo: cat ati lucrat in gr. I sau a II-a de munca si cat ati lucrat in conditii speciale sau deosebite de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata gabi58 gabi58 Am lucrat din septembrie 1977 pana in ianuarie 2010 in grupa a II-a de munca. In august implinesc 55 de ani, sunt de sex feminin. As putea sa ma pensionez ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare kkarleta kkarleta Sunt nascuta in august 1969.Angajata la 1.12.1987.Am lucrat intr-o fabrica de armament in conditii speciale pana in iulie 2003(din care 2 ani gr 2 de munca si ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez anticipat si cand la limita de varsta? naty18 naty18 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa aflu cand pot sa ma pensionez anticipat si cu ce penalizare si cand la limita de varsata. Va dau urmatoarele informatii: ... (vezi toată discuția)