avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... bani imrumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

bani imrumutati

buna ziua.va deranjez din nou,de catre cine e indicat sa fie scris un act de mana pt un imrumut banesc.de mine sau de cel caruia ii dau banii?si trebuie specificat,precum knd expira imrumutul sa se faca un act facand dovada k mi-a dat banii?va multumesc.ast raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters88452 , utilizator 21:42, 6 Mai 2009
myrel a scris:

am mai citi pe forum k ar fi indicat sa fie scris de cel caruia iam dat banii.
si are valabilitate dak e scris de mana?actul eu deja il am si este semnat de mine de pers respectiva si nevasta acestuia.e ok?va multumesc

In principiu, este OK.
Daca la scadenta imprumutatul va ramburseaza suma acordata, totul este OK si actul facut nu mai are nicio valoare, sau nu mai trebuia incheiat.
Daca la scadenta nu vi se inapoiaza de catre debitor imprumutul, atunci dv. va trebui sa-l dati in judecata si sa dovediti toate pretentiile dv., respectiv suma, data acordarii, data rambursarii, neindeplinirea obligatiei de rambursare.
Colegii mei v-au indrumat la un avocat sau notar pentru ca acel act sa fie facut cum trebuie pentru apararea intereselor dv., nu din alte motive ascunse.
Avand in vedere ca a semnat ca martor sotia imprumutatului si nu 2 martori neutri, puteti avea surpriza ca, in caz de litigiu, aceasta sa nu recunoasca suma sau chiar acordarea imprumutului, poate afirma ca acest act a fost fictiv pentru a urmari alte scopuri, sau ca l-ati fortat pe sotul ei sa semneze desi nu a primit niciun ban, sau, sau, sau...
Acum, daca ati facut actul si ati dat banii, rugati-va sa vi-i restituie si sa nu fie nevoie de judecata, pentru ca veti putea avea surprize, surprize...ca la emisiunea Andreei Marin. ;)
dar am si un cec in alb de la el?ma poate ajuta cu ceva?multumesc
Daca are contul gol, nu va ajuta la nimic, decat eventual la depunerea unei plangeri penale pentru inselaciune. Dar asta va conduce eventual la o condamnare a acestuia si, daca nu are bunuri mobile/imobile de executat, nu va incalzesze cu nimic. ;)
multumesc doamna avocat cora2006

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut intre persoane fizice vrani vrani Buna seara ! Am imprumutat unei persoane o suma de bani pt. doua luni , si am facut act scris de mana , cum ca i-am dat suma x semnatura si ca a primit suma x ... (vezi toată discuția)
Imprumut intre doua persoane fizice 25z 25z urmeaza sa dau un imprumut la o persoana fizica .fiind vorba de o suma destul de mare as vrea cateva sfaturi.suma urmeaza sa fie returnata in urmatoarele 4 ... (vezi toată discuția)
Imprumut nKara nKara un prieten de`al meu s`a imprumutat de o suma de bani de la o cunostinta de a lui, fara nici un fel de act sau martori, problema esta ca momentan nu are toti ... (vezi toată discuția)