Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de conditii grele
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de conditii grele

se poate modifica sporul de conditii grele oricand?beneficiez de spor de sala de nastere de 15% din 2007.acest spor poate fi conform legii pana la 25%.in ce conditii poate fi modificat si conform carui temei legal?
In ce sector lucrati , bugetar sau privat?
bugetar.
Fiind vorba despre sectorul bugetar, modificarea sporului poate fi efectuata prin modificarea actului normativ/ administrativ care il reglementeaza.
avand in vedere ca maximul reglementat de lege este de 25% si eu beneficiez de 15%, nu poate creste decat in urma modificarii contractului individual de munca? in cazul unei decizii a managerului si a directorului medical poate fi modificat?
V-am explicat mai sus, ca trebuie modificat actul prin care s-a stabilit cuantumul acestui spor la 15 %.

Daca managerul de spital a decis valoarea acestuia printr-o decizie, atunci trebuie modificat aceasta.