Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Intrebari labrador?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Intrebari labrador?

Bună ziua!

Am 15 ani (am buletin) şi imediat voi primi un Labrador. Vreau să vă întreb când creşte mai mare îl pot plimba singur pe stradă neînsoţit neavând 18 ani? Trebuie să port la el botniţă? Trebuie să am carnet de sănătate sau buletin ceva la mine?

PS: Dacă îmi daţi legea vă rog să îmi spuneţi si dvs. că mă pierd.
Labaradorul nu intra in categoria cainilor agresivi care trebuie sa poarte botnita.
[ link extern ]
Da, dar poţi să îmi răspunzi şi la restul întrebărilor:

- Îl pot plimba la 15 ani?
- Am nevoie de buletin la mine sau ceva al câinelui?
- Dacă dau de un poliţist care nu cunoaşte legea ce fac?
Poate cineva?
1. Il poti plimba la 15 ani in conditiile in care ai grija de ele si nu este agresiv
2. Carte de identitate trebuie sa ai mereu la tine
3. Suni parintii.
Mersi, dar vreau să te mai întreb ceva. Eu stau la periferia judeţului cum ar veni. Am tot avut probleme cu Poliţia Locală mă rog ... acuma dacă m-ar vedea cu câinele binenţeles că mă vor lua la întrebări că îi trebuie botniţă ş.a.m.d.

Dacă fac în felul următor:

Am la mine buletinul, câinele în lesă şi cuminte.
Doar îl plimb eventual face o baie la râu.
Nu am nimica al câinelui la mine doar cele specificate mai sus ale mele şi lesă pentru câine.

Dacă scot legea de pe internet şi le-o arăt mai pot spune ceva deoarece am văzut pe internet că umblă unii cu legea la ei deoarece nu toţi ştiu ce rasă este câinele sau dacă e agresiv.