avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua !
Incerc pe scurt sa va expun problema mea.
In urma cu 8 ani am divortat,dar nu am facut partaj,iar acum 10 zile fostul sot a decedat,in urma casatoriei am avut 2 fii,care sunt minori.
Am fost la primaria din localitate pentru a ma informa care sunt pasii de indeplinit, iar de acolo mi-au spus ca pana nu platesc datoriile catre ei, adica impozit pe casa, teren si masina (pe care el o avea dinainte de casatorie ),nu pot face nimic, datoria este de 21.000 lei noi. Surpriza a fost de proportii, mai ales ca eu nu voi avea niciodata acesti bani.Am intrebt de ce pana cum nu a fost silit sa-si plteasca datoriile, iar ei mi-au raspuns ca a fost notificat. Aceste datorii nu se prescriu la un moment dat totusi? Mi-au mai spus ca trebuie sa fac cat mai repede succesiunea...
Va rog frumos sa ma ajutati cu cu un raspuns referitor la problema mea !
Va multumesc 1
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Mai 2014
liliastati, utilizator
Cel mai recent răspuns: birica , utilizator 13:48, 26 Mai 2014
Ganditi si faceti o balanta a castigurilor si a pierderilor pe care le puteti avea daca acceptati mostenirea.
Nu sunteti obligata sa o acceptati.
Puteti accepta succesiunea sub beneficiul de inventar.

Vezi art.1100, 1106 si urm Noul Cod Civil.]
Fiti atenta la termenul de optiune succesorala de 1 an vezi art.1103 NCC
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Mai 2014
legalmgm, utilizator
Va multumesc !
Dar pentru copii mei cine face procedura de succesiune?
Conform NCC acceptarea succesiunii se face NUMAI SUB BENEFICIU DE INVENTAR.
Mergeti la un notar de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu si discutati cu acesta.
Instanta de tutela acolo unde s a infiintat sau Autoritatea tutelara de la Primarienacolo unde nu exista instanta de tutela va numi la cererea notarului un curator care sa reprezinte minorii la succesiune.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Mai 2014
ContSters250994, utilizator
Dvs nu il mosteniti pe fostul sot, ci doar copiii sunt mostenitori.
Copiii pe vechiul cod acceptau mostenirea sub beneficiul de inventar, cu noul cod nu exista aceasta optiune, legea protejandu-i pe mostenitori de datoriile defunctului.
Efectele acceptarii Art. 1.114
(1) Acceptarea consolideaza transmisiunea mostenirii realizata de plin drept la data decesului.
(2) Mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal raspund pentru datoriile si sarcinile mostenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proportional cu cota fiecaruia.
Dvs trebuie sa mergeti la notar, nu la primarie.
Am fost la primaria din localitate pentru a ma informa care sunt pasii de indeplinit, iar de acolo mi-au spus ca pana nu platesc datoriile catre ei, adica impozit pe casa, teren si masina (pe care el o avea dinainte de casatorie ),nu pot face nimic,


Ce nu pot sa faca adica?
Daca vor bani, sa incerce o executare silita si isi vor recupera cat le datora defunctul prin vanzarea bunurilor lui.
Dvs ce aveti ca bun comun ?Ce aveati de partajat ?
eu figurez pe contractul de vanzare-cumoparare al casei, am scos si un extras cf, unde inca mai figurez

Alte discuții în legătură

Cine preia creditul sotului daca acesta a fost contractat inainte de casatorie? minouche minouche Sotul meu a decedat.Are doua credite neachitate contractate inainte de casatorie.Are 2 copii din alta casatorie mostenitori.Avem 2 imobile in comun cumpmarate ... (vezi toată discuția)
Tata divortat decedat -partaj minori la bunurile parintilor alexandina alexandina Buna seara. Suntem intr-o situatie foarte complicata.Fratele a decedat in urma cu o saptamana.A locuit in timpul casatoriei la parintii mei.In urma cu 2 ani au ... (vezi toată discuția)
Cat din valoarea bunurilor imi revine la partaj,eu fiind divortata si exsotul a decedat Lucia Hebre Lucia Hebre Am divortat in1990,mi-au fost incredintati spre crestere si educare cei doi copii,care atunci aveau ,12 ani si 9 ani.Nu am facut impartirea de bunurii ... (vezi toată discuția)