avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare in legatura cu o amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare in legatura cu o amenda

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Acum 2 luni am avut o altercatie cu niste vecini. Ei au depus o plangere la politia locala, acum 2 zile am fost chemata la sectie pentru declaratie si amendata cu 300 de lei pentru disturbarea linistiii publice. Mai am 13 zile sa contest amenda, intre timp am vorbit cu ei si sunt de acord sa isi retraga plangerea. Intrebarea mea este daca isi retrag ei plangerea, se anuleaza amenda?
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Mai 2014
rsebastian, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 17:37, 24 Mai 2014
Nu!
Stii sigur sau presupui?
Ti se pare ca ,,NU" lasa loc la interpretari ?!
Sigur, e dreptul tau sa consulti un avocat, sa-i platesti consultatia, eventuial sa-l si angajezi...:yes:
Apropos de avocat : ce-ai cautat singura la asa-zisii politisti de la locala :-/
Mergeai insotita de un avocat si altul era rezultatul. Macar ti-au spus ca ai dreptul la un aparator ?
Acum nu mai are importanta, daca ma gandesc bine nici nu stii ce ai semnat...precis ca ti-a dictat organul ce sa scrii.
Pacat, 99% dintre romani nu-si cunosc drepturile si ajung sa-si bage singuri capul in lat si apoi vin si (se) intreaba ce au patit, dar nu se intreaba de ce au patit
P.S. : asa scria in procesul verbal, ,,disturbare" :D ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Mai 2014
DlGoe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Din victima ...agresor lupianca lupianca Buna ziua...am si eu o problema. Acum cateva luni intre mine si fosta soacra a avut loc o altercatie: eu am vrut sa ies afara din casa, ea era la usa si vroia ... (vezi toată discuția)
Agresiune, consecințe gabita60 gabita60 am fost agresata de sot si amenintata ca ma omoara ,am sunat la 112 ,a venit politia( intre timp sotul a plecat de acasa )am facut plangere penala la politia ... (vezi toată discuția)
Art. 198 c. pr. pen. claudio_mario86 claudio_mario86 Buna seara.Va rog sa ma ajutati si pe mine privind o problema care are legatura cu art. 198. In ziua de 12.09.2010 am avut o altercatie cu o persoana in sect. ... (vezi toată discuția)