Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare in legatura cu o amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare in legatura cu o amenda

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Acum 2 luni am avut o altercatie cu niste vecini. Ei au depus o plangere la politia locala, acum 2 zile am fost chemata la sectie pentru declaratie si amendata cu 300 de lei pentru disturbarea linistiii publice. Mai am 13 zile sa contest amenda, intre timp am vorbit cu ei si sunt de acord sa isi retraga plangerea. Intrebarea mea este daca isi retrag ei plangerea, se anuleaza amenda?
Multumesc anticipat
rsebastian, utilizator
Nu!
Stii sigur sau presupui?
Ti se pare ca ,,NU" lasa loc la interpretari ?!
Sigur, e dreptul tau sa consulti un avocat, sa-i platesti consultatia, eventuial sa-l si angajezi...:yes:
Apropos de avocat : ce-ai cautat singura la asa-zisii politisti de la locala :-/
Mergeai insotita de un avocat si altul era rezultatul. Macar ti-au spus ca ai dreptul la un aparator ?
Acum nu mai are importanta, daca ma gandesc bine nici nu stii ce ai semnat...precis ca ti-a dictat organul ce sa scrii.
Pacat, 99% dintre romani nu-si cunosc drepturile si ajung sa-si bage singuri capul in lat si apoi vin si (se) intreaba ce au patit, dar nu se intreaba de ce au patit
P.S. : asa scria in procesul verbal, ,,disturbare" :D ?
DlGoe, utilizator