avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, custodie minor

Buna ziua. va rog sa ma ajutati sa imi spuneti ce ar trebui sa fac. Sunt casatorit si avem o fetita minora de 2 ani relatia nu merge in conditi bune si am decis sa divortez,imi doresc ca minora sa creasca in conditi bune favorabile unui copil sa se dezvolte normal. conditi pe care le pot oferi. Doar eu lucrez nu si sotia. Financiar nu ar putea sa ofere nimic fetitei, nu a lucrat niciodata si nu lucreaza nici in prezent. iar conditile locative nu sunt foarte bune. Dupa divort se poate sa am custodia minorei? Multumesc
Este greu de obtinut la aceasta varsta a minorei custodia, mai ales ca mama are timp sa se ocupe de minora. Veti plati o pensie minorei ce o va ajuta la crestere. Mama isi va putea gasi un loc de munca. Acestea sunt argumentele instantelor in general, nu are relevanta situatia materiala. Interesul minorului primeaza. Puteti solicita prin actiune divortul si stabilirea domiciliului minorei la dvs, dar 99,99 % veti pierde. De preferat :un divort prin acord la instanta , unde veti stabili impreuna cu sotia un program de vizitare a minorei, cu luarea acesteia la domiciliul dvs. Se va detensiona toata situatia.
Am incercat de multe ori sa ajungem la o intelegere dar sotia nici nu vrea sa auda ameninta ca ai face rau fetitei si se sinucide. Cum as putea sa divortez si sa las fata acolo stind asa
teoretic , mai ales dupa ultimele mofdificari ale legii 272/2004, situatia materiala si mediul in care va trai copilul sunt criterii pentru stabilirea domiciliului copilului.mai sunt si alte criterii:


5) In determinarea interesului superior al copilului, se au in vedere cel putin urmatoarele:
a) nevoile de dezvoltare fizica, psihologica, de educatie si sanatate, de securitate si stabilitate si apartenenta la o familie;
b) opinia copilului, in functie de varsta si gradul de maturitate;
c) istoricul copilului, avand in vedere, in mod special, situatiile de abuz, neglijare, exploatare sau orice alta forma de violenta asupra copilului, precum si potentialele situatii de risc care pot interveni in viitor;
d) capacitatea parintilor sau a persoanelor care urmeaza sa se ocupe de cresterea si ingrijirea copilului de a raspunde nevoilor concrete ale acestuia;
e) mentinerea relatiilor personale cu persoanele fata de care copilul a dezvoltat relatii de atasament."

insa in aplicarea se face de catre judecator, in functie de probatoriul administrat .

prin urmare doar un avocat studiind cazul in speta va poate da un raspuns mai concret si daca aveti sanse sau nu.

nu as spune ca din start nu aveti sanse, cu toate ca, este un demers dificil.

exista si hoatrari prin care copiii , chiar la varste fragete au fost incredintati tatalui, daca se dovedeste ca este in interesul copilului.
Am nevoie de indrumare care sunt demersurile si ce ar trebui sa fac? Inregistrarile cu telefonul mobil sunt considerate probe in proces? Multumesc
As vrea sa va amintesc ca fetita dvs nu va avea toata viata 2 ani. Ce va propuneti sa-i raspundeti cand va va intreba "de ce m-ai luat de langa mama?". Aveti convingerea ca sotia dvs nu e o mama buna?

Alte discuții în legătură

Drepturi asupra copilului cocancl cocancl Buna, Recent eu si sotia mea ne-am despartit, ea avea un copil dintr-o alta casatorie, care a fost trecut ulterior pe numele meu, nu a fost adoptie inca, ... (vezi toată discuția)
Divort ...copilu cu mine si mama plecata din tara aiulian aiulian Buna ziua, Dupa aproape 8 ani de convietuire ma vad in situatia sa divortez din cauza neintelegerilor ....sotia mea care spune ca nu mai simte nimic ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa fac ca sa optin reancredintarea minorei mai repede vvb vvb sunt divortat de sotie din februarie 2012 dupa divort in hotararea definitiva sa stabilit domiciliul minorei la mama. acum 2 saptamani ea a parasit tara ... (vezi toată discuția)