Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 192/2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 192/2008

Ma poate ajuta cineva cu explicatii la OUG192/2008
Art. III
Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 103 din 6 februarie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Dupa articolul 842 se introduce un nou articol, articolul 843, cu urmatorul cuprins:
"Art. 843. - (1) Angajatorii care creeaza noi locuri de munca si care incadreaza in munca, pe locurile de munca nou-create, someri aflati in evidenta agentiilor pentru ocuparea fortei de munca pentru o perioada de cel putin 3 luni consecutive de la data inregistrarii in evidenta acestor agentii beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o suma egala cu de 8 ori valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data incadrarii in munca, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 3 ani.

Daca acest articol se poate aplica si de cand?
Daca nu se poate aplica, de ce nu se poate si care este actul normativ care reglementeaza acest lucru.
Multumesc.
OUG 192/2008, prevedea aplicarea acestor facilitati incepand cu 01.01.2009. Insa, guvernantii nostri s-au razgandit repede, repede, si au abrogat aceasta OUG prin alta OUG, nr 226/2208(din 31.12.2008).