Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca fals
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca fals

Am lucrat o luna la o firma si patronul refuza sa imi dea salariul si nu mi-a facut contract de munca,am depus plangere la itm si la 12 zile dupa depunerea sesizarii mele patronul a inregistrat un contract fals de munca semnat de el in numele meu.a fost amendat de itm pt ca nu mi-a platit salariul.am depus plangere la politie pt fals si am fost instiiintat ca s-a dovedit ca am dreptate si se inmaneaza dosarul pt fals si uz de fals la parchet.ce pot face in continuare? Am dreptul sa cer despagbiri? Si ce trebuie sa fac?
Buna ziua,

Deschideti o actiune in civil prin care sa va cereti salariul. In penal nu cred ca aveti sanse pt ca actul fals nu v-a vatamat direct.

Succes,
Salariul l-am recuperat cu ajutorul itm.dar pt ca mi-a falsificat semnatura si a depus contractul la itm nu pateste niic?
ITM-ul nu are atributii in verificarea autenticitatii semnaturilor de pe c.i.m. Acest lucru este de competenta politiei/parchetului.
Am depus la politie si ei au cercetat si mi-au trimis raspuns inscris ca am dreptate si ca va trimite dosarul la parchet.si acum ce mai am de facut?il pot da in judecata si sa ii cer despagubiri?
Nu mai trebuie sa promovati o actiune in instanta . Mergeti la Parchet si vedeti ce s-a intamplat cu plangerea dvs. Va puteti constitui parte civila in dosarul penal.