Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contract de munca+anexe semnatura falsificata de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contract de munca+anexe semnatura falsificata de administrator

Am lucrat timp de circa 1 an de zile la o firma care ulterior a decis sa renunte la serviciile mele prin desfiintarea postului meu. Dupa ce am plecat de la firma am constatat urmatoarele:
1. Contractul meu de munca a fost inregistrat la ITM cu o perioada mai scurta decat cea in care eu am lucrat, cu un salariu inregistrat mai mic decat cel primit efectiv in mana si cu semnatura mea falsificata
2. Dupa 6 luni de lucru la firma am constatat din actele emise de ITM (necesare pentru obtinerea ajutorului de somaj) ca firma mi-a redus abuziv in contract norma de lucru de la 8 la 4 ore, inregistrand un act aditional la contract pe care se regaseste de asemenea semnatura mea falsificata
3. Inainte de a pleca de la firma am fost in concediu medical. Desi preavizul semnat de mine (de 20 zile lucratoare) incepea odata cu a doua zi de la expirarea concediului medical, am constatat din adeverinta primita de la ITM ca firma a depus un alt preaviz cu o data de incepere care se afla in interiorul perioadei de concediu medical. Acel preaviz avea din nou o alta semnatura decat a mea.
Prin aceste actiuni ale administratorului firmei nu am putut beneficia de ajutorul de somaj, deoarece in urma actiunilor sale, nu figurez in evidentele ITM cu 12 luni stagiu de cotizare in ultimele 24 de luni.
Mentionez de asemenea ca firma nu mi-a achitat salariul pe ultimele 4 luni lucrate, datoriile acesteia catre mine fiind de 2000 RON. Mai mentionez ca nu am semnat in niciun registru pentru primirea salariului.
Ce imi sugerati:
- sa apelez la un avocat pentru a solutiona aceasta problema/ daca da cam care ar fi costurile estimative
- sa il actionez in instanta fara ajutor juridic/ daca da ce sanse am de a recupera paguba si ca acesta sa plateasca pentru actiunile sale
- daca pot solicita plata ajutorului de somaj pentru lunile care s-au scurs in mod retroactiv, iar daca nu este posibil sa solicit daune morale si materiale firmei pentru paguba creata prin instanta
- as mai dori sa stiu daca martorii pe care i-as chema in instanta trebuie sa fie de acord cu depunerea unei marturii sau pot fi citati si implicit obligati sa se prezinte in instanta
Din ceea ce relatati aveti maii multe posibilitati:
1. Sa depuneti (pe baza actelor pe care le detineti) o plangere la ITM (posibil contraventie).
2. Sa depuneti daca aveti dovezi scrise si martori , o plangere penala impotriva faptuitorilor si a persoanei juridice implicate..
3. Sa depuneti o contestatie la Tribunalul teritorial pentru conflicte de munca.
Sunt trei cai de solutionare a situatiei dvs. cu proceduri diferite, asa ca, va trebui sa consultati un avocat .
Am facut pasul 1, iar ITM a declarat printr-o adresa ca nu este de competenta lor si au inaintat plangerea la politie. La politie am dat declaratie, am depus actele detinute de mine si am dat si nume de martori. Pana in prezent desi au trecut 4 luni de la depunerea declaratiei si a probei de semnatura nu am fost contactat de cei de la politie. Subispectorul care mi-a luat declaratia a mentionat ca voi fi contactat, dar acest fapt nu s-a intamplat inca.
As mai dori sa stiu daca martorii care nu vor sa vina sa depuna declaratie, pot fi citati si implicit obligati sa se prezinte sau sa riste o amenda.
In legatura cu depunerea unei plangeri la tribunalul teritorial pt conflicte de munca, este destul de devreme avand in vedere ca mi s-a spus din mai mult surse ca recuperarea pagubei (cauza civila) se face doar dupa rezolvarea cauzei penale (falsificarea semnaturii).
In acest context puneam intrebarea daca ar fi mai bine sa apelez la un avocat pentru reprezentare atat in cauza civila cat si penal (daca este cazul) si cam care ar fi costurile.
Va multumesc.
Sunt in aceeasi situatie ca si a dvs. Eu am formulat plangere penala pentru fals si uz de fals impotriva administratorului societatii care a semnat in fals prin contrafacerea semnaturii mele documentele- act aditional+cerere de incetare c.im., am facut sesizare la ITM in care am prezentat situatia plus ca am mers si in audienta la inspectorul sef si in acelasi timp am deschis si actiune pe rolul instantei la tribunal. S-a efectuat expertiza grafoscopica pe documente la semnaturi la solicitarea mea pentru verificare de scripte in baza articolelor din Cod de procedura civila pentru a nu se suspenda civilul in favoarea penalului. Dosarul penal e inca in faza de cercetare, procesul pe rol....Merita sa incercati toate cele 3 variante prezentate mai sus de dl avocat Mihai S.R. concomitent. Succes
Cu stima
Nina1 a scris:

Sunt in aceeasi situatie ca si a dvs. Eu am formulat plangere penala pentru fals si uz de fals impotriva administratorului societatii care a semnat in fals prin contrafacerea semnaturii mele documentele- act aditional+cerere de incetare c.im., am facut sesizare la ITM in care am prezentat situatia plus ca am mers si in audienta la inspectorul sef si in acelasi timp am deschis si actiune pe rolul instantei la tribunal. S-a efectuat expertiza grafoscopica pe documente la semnaturi la solicitarea mea pentru verificare de scripte in baza articolelor din Cod de procedura civila pentru a nu se suspenda civilul in favoarea penalului. Dosarul penal e inca in faza de cercetare, procesul pe rol....Merita sa incercati toate cele 3 variante prezentate mai sus de dl avocat Mihai S.R. concomitent. Succes
Cu stima

La cat timp dupa depunerea mostrei de semnatura pentru analiza grafoscopica ati fost contactata de catre politie? Sau mai bine zis dupa ce perioada de timp ati aflat ca expertiza grafoscopica va este favorabila?
Eu am depus proba de semnatura la politie o data cu declaratia impotriva angajatorului. Trebuie platita vreo taxa? Subinspectorul care mi-a luat declaratia nu mi-a sesizat acest aspect.
mante23, utilizator
" S-a efectuat expertiza grafoscopica pe documente la semnaturi la solicitarea mea pentru verificare de scripte in baza articolelor din Cod de procedura civila pentru a nu se suspenda civilul in favoarea penalului. Dosarul penal e inca in faza de cercetare, procesul pe rol."

In cadrul procesului civil de litigiu de munca s-a efectuat verificarea de scripte - expertiza grafoscopica a fost finalizata printr-un raport de expertiza in maximum 1 luna de zile.