avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Falsificarea semnaturii angajatului de catre angajator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Falsificarea semnaturii angajatului de catre angajator

Salutare tutror
Am incheiat un contract de munca cu o firma al carei administrator imi era si prieten la momentul respectiv, motiv pentru care am si acceptat situatia de fapt ca din cauza incasarilor foarte mici nu mi-a putut plati in primele 2 luni salariul convenit prin contract. Dar dupa a3a luna in care nu mi-a putut plati salariul l-am instiintat (verbal) ca nu ma mai prezint la firma pana nu mi se platesc drepturile. Situatia a ramas in coada de peste timp de alte cateva luni, eu avand informatii certe ca situatia la firma nu se redresase nici nu am mai insistat in privinta drepturilor care mi se cuveneau pe perioada cat prestasem efectiv. Mare insa imi fu surpriza atunci cand am vazut la ITM ca 4 state de plata depuse de catre administratorul firmei purtau semnatura mea, si mai mult, cererea de incetare a contractului de munca cu acordul partilor era depusa(urmata de decizia de incetare) , cu semnatura mea. Eu nu imi pusesem nicicum semnatura pe aceste acte, iar administratorul(unic asociat) al societatii mi-a confirmat verbal faptul ca mi-a falsificat semnatura. Intentionez sa-l actionez in judecata insa inainte de a face asta, as avea nevoie de un pic de ajutor si anume:
-expertiza semnaturilor trebuie sa o platesc sau exista si posibilitatea de a fi facuta gratuit, de catre un expert autorizat?
-pot sa intentez proces civil, atat firmei cat si administratorului, in afara de plangerea penala?
-decizia de incetare a contractului de munca ar putea fi anulata in urma unei hotarari judecatoresti definitive, si daca da, firma va fi obligata sa-mi plateasca salariile aferente pana la data emiterii hotararii judecatoresti?
-la ce articol se incadreaza fapta comisa?
-in ultimul rand, dat fiind ca totusi traim in Romania si totul este posibil, persoana care mi-a falsificat semnatura ar putea scapa nevinovata, fara sa suporte consecintele legii?exista asemena precedent?
Va multumesc,
In speta se poate discuta de savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata (art 290 co penal ) si a infractiunii de uz de fals (art 291 cod penal).
Expertiza se va face in cursul urmaririi penale si va cadea in sarcina partii vinovate. Daca se dovedeste ca este falsa semnatura va plati expertiza administratorul care a falsificat-o; daca nu este falsa- o veti plati dvs. Iar plata se face sub forma cheltuielilor judiciare.
1- Daca formulati 2 plangeri,civila si penala,in instanta cauza civila se va suspenda pana la solutionarea celei penale.
2-Expertiza grafuloscopica se realizeaza in cursul cercetarii penale,urmand a fi achitata fie de cel care o solicita ,fie de cel care este gasit responsabil.
Formulati plangere penala impotriva fostului administrator pentru "fals in insccrisuri sub semnatura privata" ,prev.de art.290 c.pen si pentru"uz de fals"prev.de art.291 c.pen.,ambele infractiuni fiind sanctionabile cu pedepse de la3 luni la 2 ani inchisoare sau cu amenda penala.
In timpul urmaririi penale si al cercetarii judecatoresti,vor fi administrate probatorii cu acte,expertiza grafologica care sa se pronunte asupra autenticitatii scriiturii si eventual,martori.
Onorariul pentru expert va fi achitat de dvs.,urmand ulterior sa fie inclus in cheltuielile de judecata la care va fi obligat , in final,cel gasit in culpa.
In speta, angajatorul va raspunde penal pentru savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata.
;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pedeapsa pot lua pt fals si uz de fals cyopy2000 cyopy2000 am lucrat intr-o firma de distributie dar nu eram platitcineva m-a invatat sa fec facturi pe citiva clienti nu am mai putut pune banii la loc si suntnchemat la ... (vezi toată discuția)
Falsificare semnatura Medu Medu Angajatorul a falsificat semnaturile angajatilor sai atunci cand i-a trecut de la 8 ore la 4 ore de munca pe zi. Doresc sa stiu daca aceasta fapta intruneste ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa maxima pentru fals sub semnatura privata mariamem mariamem Buna ziua Care este pedeapsa maxima pentru fals sub semnatura privata cu scopul modificarii actului constitutiv al societatii in adunarea aga? Am ridicat ... (vezi toată discuția)