Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces inselaciune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces inselaciune

buna ziua,
astazi au venit 2 jandarmi la usa cu un mandat pe care scria ca sunt chemat sa dau o declaratie la alba iulia. eu stau in bucuresti. acuzatia este de inselaciune.
vreau sa stiu daca pot face ceva sa dau declaratia in bucuresti si nu in alba iulia.
am luat legatura cu judecatoria din alba si mi s-a refuzat categoric declaratia pe bucuresti.
Comisia rogatorie (art. 200 Cod procedura penala) la care va referiti dvs. se poate face in cazul in care instanta (din Alba Iulia) nu ar avea posibilitatea de a asculta un martor, a proceda la o cercetare la fata locului, la ridicarea unor obiecte si s-ar adresa unei alte instante care ar avea posibilitatea sa le efectueze. Dvs. sunteti chemat in fata instantei in calitate de inculpat, din cate am inteles (acuzatie de inselaciune), iar in acest caz instanta din Alba Iulia trebuie sa va audieze, caci ea judeca dosarul. Deja s-a emis mandat de aducere pe numele dvs. deci va trebui sa va deplasati la Alba, la urmatorul termen de judecata, pentru a da declaratie.
multumesc pentru raspuns si as mai avea o intrebare.
subiectul inselaciunii se face un colet trimis prin posta de mine. destinatarul pretinde ca acel colet a fost gol. cum pot eu dovedii ca am trimis coletul in regula?
coletul a fost trimis prin posta romana
Verificati greutatea coletului, la trimitere ar trebui sa apara pe hartia primita de la posta cand ati trimis coletul, si la primire.
gramajul corespunde. este acelasi