Forum Discuţii juridice Executare silită Buna Ziua- cont blocat pentru un credit posibil ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna Ziua- cont blocat pentru un credit posibil prescris

Am si eu o problema.................. in anul 2008 am facut un imprumut la banca de nevoi personale......... din cauza problemei financiare nu am mai putut achita ratele catre banca. in anul 2009 am ramas fara loc de munca sii o perioada de timp am lucrat la negru. Tot in acel an ( 2009 ) am fost trimis catre executare silita. De aproape 2 ani lucrez la o firma de curierat cu contract de munca de 4 ore, si azi m-am trezit cu contul blocat din cauza executorului. Problema e ca am citit mai multe articole in care se specifica ca in termen de 3 ani de zile daca nu se poate rezolva nimica se prescrie adica din 2009 cand am fost trimis in executare silita poate sa-mi mai puna acuma propire pe salariu??
La cererea de staruinta a creditorului,executorul judecatoresc poate continua procedura de executare silita pe parcursul mai multor ani-nu numai 3
E dreptul dvs sa contestati, insa ar trebui sa mergeti la un specialist sa vada daca sunt motive de contestatie si sa va redacteze actiunea.
Dar are dreptul sa-mi blocheze condul de salariu fara sa ma anunte? Eu din cate stiu are dreptul la doar o treime din salariu nu 100%
Confundati poprirea pe salariu cu poprirea pe cont, iar poprirea se infiinteaza fara somatie. Veti fi instiintat apoi.
si in acest caz ce as putea face finca contul care imi este blocat e contul de salariu