Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN activitati consultanta
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN activitati consultanta

Buna ziua. Incerc sa aflu raspuns la doua intrebari.

1. Ce cod caen pot folosi pentru consultanta in vederea obtinerii brevetului/licentei in turism, consultanta in vederea deschiderii unei agentii de turism si consultanta in vederea deschiderii unei pensiuni? Exista unul anume? Sau pot folosi "Activitati de consultanta pentru afaceri si management 7022" sau "Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a. 7490" ?

2. In cazul in care ca si activitate principala exista 7022 - consultanta pentru afaceri si management, pot sa adaug ca si activitate secundara 6910, activitati juridice, in cazul in care nu exista asociat sau administrator licentiat in domeniul juridic, ci doar colaboratori avocati in baza unui contract prestari servicii? Sau nu este necesara optarea pentru acest cod si este suficient acest contract de prestari servicii cu avocati pentru a efectua activitati precum redactare/modificare contracte sau furnizarea de informatii legislative?

Va multumesc anticipat si va doresc toate cele bune!
Codul CAEN 6910 nu il puteti folosi deloc.

In speta, puteti folosi codul CAEN 7022, pentru ceea ce doriti dvs. Pentru activitati de redactare sau modificare contracte ori de furnizare de informatii legislative puteti incheia un contract de prestari servicii cu cabinete de avocatura.
7022 e foarte "acoperitor" in ce va propuneti Dvs., mai ales daca il dublati cu 8299 - Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi nca