Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Fondatori si consiliu de conducere
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Fondatori si consiliu de conducere

Din luna decembrie 2013 incercam sa infiintam un ONG, dar.. lume multa, toti vor sa conduca, idei multe, putine bune.Intrebarea noastra este daca membrii fondatori, in numar de trei pot face parte si din Consiliul Director, de altfel, fiind singurii si intr-o parte si alta.#-o
In principiu, DA.
Depinde de prevederile statutului
Calitatea de membru fondator (nu este o functie) nu este incompatibila cu nici o functie de conducere.
Obisnuiti-va cu ideea ca unde sunt 3 romani sunt 5 pareri (si ale inaplicabile in practica).
legalmgm, utilizator
Membrii fondatori cat si ceilalti membrii acceptati cu drepturi depline in ong dupa ce acesta s-a constituit si inregistrat la judecatorie, au aceleasi drepturi si in cazul concret, acela de a alege si a fi ales. In perioada de functionare a ong-ului, nu e strict obligatoriu ca toti membrii fondatori sa se regasesca in structura de conducere. Pe de alta parte e recomandat ca ong-ul sa aiba reuniti cati mai multi membrii si, pe de alta parte, nu unii sa fie "sefi" caci nu e ong-ul lor. Altfel isi faceau un srl si dictau cum sa mearga treaba.
multumesc pentru raspunsuri.
Este posibil legal sa fie 3 fondatori, asociatia urmand sa aiba initial doar 3 membri, care atunci vor constitui si Adunarea Generala si Consiliul Director si vor trebui sa aiba grija ce decizii in ce postura iau, ca sa nu iasa incurcaturi, sa isi aminteasca de fiecare data cu ce "palarie" fac anumite lucruri... Asa cum s-a spus, de regula e practic sa fie mai multi membri, nu doar minimul legal.... Daca sunt neclaritati pe teme de organizare, redactare acte constitutive, am sintetizat multe explicatii intr-un ghid descarcabil gratis de oricine e interesat de infiintat asociatii [ link extern ]