Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... leasing de personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

leasing de personal

Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie un pic mai ciudata, daca ma poate ajuta cineva.

Un angajator roman doreste sa aduca angajati dintr-un stat UE, printr-o firma de leasing de personal, pe romaneste, sa-i inchirieze de la firma respectiva de recrutare pe o perioada determinata.

Firmele de leasing de personal din Romania se ocupa tot (contracte, protectia muncii, analize, etc), practic sunt angajatii firmelor de leasing.

Este la fel si pentru situatia de mai sus sau angajatorul din Romania trebuie sa obtina anumite acte de la Oficiul de Imigrari.

va multumesc
Cetatenii membri ai unui stat membru UE se pot angaja in tara ca si orice cetatean roman.
In speta, nu trebuie obtinuta autorizatie de munca de la I.G.I. pentru astfel de persoane.