avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul de munca al unui cetatean roman cu domiciliul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul de munca al unui cetatean roman cu domiciliul in republica moldova

Un cetatean roman cu domiciliul in republica moldova doreste sa se angajeze in cadrul companiei in Romania. Trebuie sa-l trimit la Oficiul de Imigrari sa obtina autorizatie de munca, dansul are dubla cetatenie, romana si moldoveneasca?
Precizez ca nu detine nici un imobil in care ar putea locui , acesta urmand a fi pus la dispozitie de companie.
Cel mai recent răspuns: natyvulcan , utilizator 12:31, 9 Decembrie 2019
Nu trebuie trimis la I.G.I., daca are si cetatenie romana.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare persoana din republica moldova anymaryh anymaryh Buna ziua! Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : societatea doreste sa angajeze o persoana din Republica Moldova, in functia de sofer camion, am ... (vezi toată discuția)
Angajare în românia RodicaCostas RodicaCostas Buna ziua, sunt din Republica Moldova, am dublă cetățenie (moldovenească și română). În timpul studiilor am figurat cu buletin provizoriu cu ... (vezi toată discuția)
Leasing de personal Bianca Mirea Bianca Mirea Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie un pic mai ciudata, daca ma poate ajuta cineva. Un angajator roman doreste sa aduca angajati dintr-un stat UE, ... (vezi toată discuția)