avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită as putea face contestatie la executare?
Discuție deschisă în Executare silită

as putea face contestatie la executare?

Buna ziua!am si eu o problema...avem niste datorii la administratie(duntem societate cooperatista) in valoare de 80.000 lei inregistrate din noiembrie anul trecut.au fost emise somatii si titluri executorii in fiecare luna..pana am primit astazi,proces verbal de sechestru pentru toate bunurile imobile pe care le are societatea,valoare a bunurilor ce depaseste cu mult suma pe care noi o avem de platit.Intrebarea mea este>pot sa fac contestatie la acest proces verbal pe motiv ca nu trebuieau sechestrate toate bunurile,pt ca valoare acestora depaseste cu mult suma pe carenoi o dataoram?sau as avea alta posibilitate sa susped cumva executarea?pentru ca noi avem de recuperat1 miliard de la o alta persoana caruia i-am vandut un spatiu,si ma gandesc ,ca,in acest timp cat se lungeste cu procesu as putea achita datoria,fara sa imi scoata bunurile la licitatie.
Va rog din suflet,sa imi dati ,daca puteti o mportita legala ,cu ajutorul careia sa scap de problema asta,,,
va multumesc anticipat,celor care imi dau un raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters40598 , utilizator 09:19, 11 Mai 2009
A-ti fi putut o contestatie la executare precum si o cerere de suspendare provizorie a executarii pana la solutionarea pe fond a contestatie. Spun " a-ti fi putut " deoarece din ceea ce ne spuneti se pare ca termenul in care se puteau depune aceste cereri a cam trecu.
In ceea ce priveste faptul ca valoarea bunurilor sechestrate este mai mare decat valoarea creantei, acest lucru nu inseamna neaparat ca acele bunuri se vor vinde la valoarea cu care apar inregistrate in inventarul dumneavoastra. Se poate constata chiar ca dupa vanzarea acestora valoarea datoriei dumneavoastra nu a fost total acoperita.
dar pe procesul verbal de sechestru,la sfarsit scrie ca impotriva prezentului inscris,cel interesat poate introduce contestatie la inst jud,in termen de 15 zile de la comun icare,in conf.cu art.172-173 c,pr,fisc.Sa inteleg ca trebuai sa fac contestatie la titului executorii si somatii/?care au avenit anterior,in fiecare luna.....nu mai am nici o posibilitate,deci?
va multumesc pentru atentia acordata?
dar pe procesul verbal de sechestru,la sfarsit scrie ca impotriva prezentului inscris,cel interesat poate introduce contestatie la inst jud,in termen de 15 zile de la comun icare,in conf.cu art.172-173 c,pr,fisc.Sa inteleg ca trebuai sa fac contestatie la titului executorii si somatii/?care au avenit anterior,in fiecare luna.....nu mai am nici o posibilitate,deci?
va multumesc pentru atentia acordata?
dati-mi va rog un raspuns ,am nevoie urgenta de el!!
va multumesc frumos
Ultima modificare: Vineri, 8 Mai 2009
alina cristi, utilizator
nu ma ajuta nimeni in problema asta??va rog din suflet....

Alte discuții în legătură

Buna ziua, ce actiune pot intreprinde impotriva unui executor ... marius68marius marius68marius Buna ziua, ce actiune pot intreprinde impotriva unui executor ce a formulat o executare silita, avand in vedere ca mi-a fost comunicata doar incheierea de ... (vezi toată discuția)
Executare silita: datorie la banca, sechestru pe masina sorin22 sorin22 Am o intrebare. O sa incerc sa fiu cat mai concis in explicarea situatiei. Am un imprumut de nevoi personale(nu am girat cu nimic) din 2008 la o banca ... (vezi toată discuția)
Amenda minor cu somatie si titlu executoriu.. AndreiCris AndreiCris Buna ziua, Un minor a primit o amenda(pt trecere prin loc nepermis) in valoare de 39 lei in anul 2007. I-a fost intocmit proces verbal pe care l-a ... (vezi toată discuția)