Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum trebuie sa arate o adeverinta de munca pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum trebuie sa arate o adeverinta de munca pentru pensie ?

- o societate urmeaza sa imi elibereze o
Adeverinta de munca pt. perioada lucrata,
cu:
- sporurile permanente ( spor de vechime, spor de noapte, spor de conducere, spor de conditii deosebite )
- cu salariile brute si salariile nete.

1. - Cum trebuie sa arate o Adeverinta
cu aceste drepturi pt. pensie ?

2. - Ma puteti ajuta cu un Model
de Adeverinta completat
cu aceste drepturi ?

3. - Ce taxe trebuie sa platesc pt. aceasta Adeverinta ?
Exista un tarif pt. fiecare drept in parte cerut ?
1. Legea nr.263/2010 privind sistemul public de pensii
Art. 161
(1) Cererile in legatura cu eliberarea actelor prevazute de lege, prin care se face dovada vechimii in munca, a timpului util la pensie pentru agricultori si a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe si comisioane.

2. Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010
Art. 127. -
(1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea şi/ sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevăzute în anexa nr. 15.
(2) Adeverinţa prin care se dovedesc aceste sporuri va cuprinde obligatoriu cel puţin următoarele elemente:

a) denumirea angajatorului;
b) datele de identificare a persoanei;
c) perioada în care s-a desfăşurat activitatea, cu indicarea datei de începere şi de încetare a acesteia;
d) funcţia, meseria sau specialitatea exercitată;
e) denumirea sporurilor, procentul sau suma acordată;
f) perioada în care a primit sporul şi temeiul în baza căruia s-a acordat.
(3) Adeverinţele prevăzute la alin. (2) vor avea număr şi dată de înregistrare, ştampila unităţii emitente, precum şi semnătura celui care angajează unitatea sau a persoanei delegate în acest sens de conducerea unităţii.
(4) În ceea ce priveşte sporul pentru munca prestată în timpul nopţii, adeverinţele doveditoare ale acestuia vor fi eliberate cu respectarea modelului prevăzut în anexa nr. 16.
Model : [ link extern ]

Art. 126
(1) Adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive.

Dar daca adeverinta este eliberata de o societate privata de prestari servicii,
cf. Legii Arhivelor, se mai plateste taxa de eliberare ?
In practica, detinatorii de arhive solicita taxe pentru eliberarea unor astfel de adeverinte.
- astazi mi s-a spus de la societatea care urmeaza
sa imi elibereze adeverinta de munca
faptul ca pentru o perioada de 5 ani
pe Statele de plata nu sunt trecute
sporurile cu caracter permanent
( sporul de vechime, sporul de noapte, sporul de conducere ca maistru,
sporul de toxicitate /de conditii grele de munca ).

Desi, inainte de aceasta perioada
am aproape 15 ani cand
pe Statele de plata sunt trecute
aceste sporuri cu caracter permanent.

- in perioada de 5 ani,
cat lipsesc defalcate acele sporuri enumerate,
pe acele Statele de plata
apare doar: salariul brut, salariul net, alocatia /copii si rest plata.

Precizez ca si in cei 5 ani lucrati
am beneficiat de aceleasi sporuri.

Cum fac ca sa mi se ia in calcul la recalcularea pensiei
si sporurile primite in acei 5 ani ?

Daca nu sunt trecute ins tatele de plata, nu prea aveti ce sa faceti ca sa beneficiati de acestea.