Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de handicap

Buna seara, as dori sa aflu daca o persoana pensionara, cu handicap de vedere gradul I, are dreptul la indemnizatia de handicap si cea pentru insotitor daca: are o pensie de minim 1.500 lei pe luna, este proprietara unica a unui apartament si a unei garsoniere (in garsoniera nu locuieste nimeni de cativa ani), detine conturi bancare cu sume mari in lei, dolari si euro (de ex. peste 100.000 euro), mai multe hectare de teren si caseta de valori la banca cu bijuterii din aur. Persoana a mai ridicat timp peste 15 ani pensia unei rude cu domiciliul in strainatate, ruda renuntand la pensia cuvenita in Romania in favoarea persoanei cu handicap, pensie virata la Casa de Pensii judeteana. In tot aces timp, persoana cu handicap a beneficiat de toate drepturile persoanelor cu handicap, inclusiv indemnizatiile de handicap si insotitor.Persoana are gradul I de handicap, vede foarte putin, dar nu a acceptat insotitor, a preferat intotdeauna sa primeasca indemnizatia de insotitor. Se deplaseaza singura in afara apartamentului, circula singura cu trenul, dar este ajutata de o cunostinta la treburile casnice. Persoana este singura, nu a fost casatorita si nu are copii.
Este legal ca persoana sa primeasca aceste indemnizatii in conditiile in care a refuzat insotitorul si dispune de o situatie materiala atat de buna? Daca nu este legal, care ar fi consecintele contraventiei, infractiunii? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Situatia prezentata de dv este delicata ,atat din punct de vedere al starii de sanatate a persoanei,cat mai ales din cauza eventualelor consecinte pe care aceasta le-ar putea suporta in situatia confrmarii aspectelor
Rezida o contradictie evidenta in topicul dv a refuzat insotitorul ,dar beneficiaza de indemnizatie de insotitor
Pentru a putea solicita indemnizatia pentru persoana cu handicap se solicita documente justificative
Din faptul ca autoritatea a dispus acordarea de indemnizatie atat de handicap cat si de insotitor,este evident ca in dosarul de acordare drepturi financiare nu este consemnata situatia reala
Conditionat de existenta unor indicii si probe temeinice,de existenta laturii obiective si subiective,
exista posibilitatea ca autoritatile in domeniu sa incadreze faptele sub incidenta legii penale
Buna seara, legea permite ca persoana cu handicap cu drept de insotitor sa aleaga intre acea indemnizatie pentru insotitor si insotitor, fie dat de stat, fie ales de persoana. Persoana in cauza nu a avut niciodata insotitor, a preferat mereu sa primeasca indemnizatia. In ceea ce priveste situatia materiala, aceasta se poate verifica , cred, simplu: dupa CNP-ul persoanei se pot verifica conturile bancare, proprietatile (imobiliare si terenuri, din care are venituri chirie si arenda), pensia incasata de la ruda din strainatate primita la Casa de Pensii din municipiul respectiv. Este posibil ca unele bunuri materiale sa le fi trecut pe numele unui frate, dar si acest lucru se poate verifica. As dori, totusi sa aflu daca este legal ca persoana, chiar daca este foarte bolnava, sa primeasca aceste indemnizatii de handicap si insotitor in conditiile mentionate. Stiu ca in multe judete nu se acorda luni de zile indemnizatiile de insotitor pe motiv ca nu sunt bani. Multumesc