Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... NCPC, Recurs, art.?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

NCPC, Recurs, art.?

Buna ziua, am primit o hotarare in care spune ca am drept de recurs in 15 zile de la comunicare, actiunea "pretentii'' este inregistrata in data de 13.03.2013, in acest caz nu trebuie facut apel in 30 de zile conf. NCPC? o fi gresit instanta....?

Ce trebuie sa fac recurs sau apel si ce art. sa invoc?

Multumesc anticipat.
este vb de o cerere de valoare redusa?
Nu, este o actiune in pretentii.
verificati art. 483 pt recurs si vedeti daca va incadrati in cazurile de recurs, iar pt apel art. 466, in ambele cazuri termenul de recurs/apel este 30 de zile de la comunicare, daca legea nu dispune altfel.
Multumesc pt raspuns, sa inteleg ca daca actiunea a fost inregistrata in data de 13.03.2013 deci dupa intrarea in vigoare a noului cod de procedura civila se judeca conform NCPC?

Este vorba de o actiune in pretentii si suma este pana in 500.000 lei, asadar trebuie sa fac apel si nu recurs cum a mentionat instanta?
din cate imi aduc aminte ncpc a intrat in vigoare prin februarie 2013

totusi puteti pune in discutie problema caii de atac, urmad ca instanta sa recalifice calea de atac, daca prima instanta a calificat gresit calea de atac.