avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la prestari servicii extracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la prestari servicii extracomunitare

Buna ziua,

Am o societate inregistrata in scopuri de TVA, care realizeaza amenajari interioare. Va rog sa-mi spuneti cum facturez o prestare de serviciu catre o firma din Elvetia, care nu are sediu fix in Romania, atunci cand prestarea serviciului de realizeaza efectiv in Romania? Se aplica TVA sau nu?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:25, 2 Iunie 2014
Buna ziua,
Depinde ce serviciu prestati.
Cititi art.133 " Locul prestării de servicii" - din Codul Fiscal.

danalica a scris:

Buna ziua,

Am o societate inregistrata in scopuri de TVA, care realizeaza amenajari interioare. Va rog sa-mi spuneti cum facturez o prestare de serviciu catre o firma din Elvetia, care nu are sediu fix in Romania, atunci cand prestarea serviciului de realizeaza efectiv in Romania? Se aplica TVA sau nu?

Multumesc,



ART. 133 Locul prestării de servicii

(4) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) şi (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:

a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experţi şi agenţi imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcţie similară, precum tabere de vacanţă sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire şi coordonare a lucrărilor de construcţii, precum serviciile prestate de arhitecţi şi de societăţile care asigură supravegherea pe şantier;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facurare client din serbia claudia22gh claudia22gh Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema la care nu reusesc sa gasesc un raspuns complet si corect. O societate din Romania (platitoare de TVA) ... (vezi toată discuția)
Intocmire factura cazare italia ginaproalt ginaproalt Buna, Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns: Sunt un SRL, platitoarea de TVA si am o pensiune cu restaurant si am un oaspete din Italia ... (vezi toată discuția)
Facturi din afara ue durbala durbala Cum ma inregistrez in contabilitate cu o factura de cazare din afara UE ? (vezi toată discuția)