Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident auto, refuz RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident auto, refuz RCA

cum imi repar masina daca vinovatul a scris in procesul verbal ca nu este de acord sa ma despagubesca prin rca
din pacate, o puteti rezolva numai pe cale judecatoreasca, prin actiune civila, cu expertiza si plata daunelor catre dvs
Daca politia a stabilit ca vinovat este cealalta persoana si aveti o copie a politei RCA a vonovatului, puteti deschide dosar de dauna.
Incercati sa il contactati din nou si, daca nu a contestat procesul verbal emis de politie, sa vina sa semneze actele la asiguatorul sau.
In cazul a contestat actul, a castigat, atunci nu puteti beneficia de despagubire.
daca nu a castigat, va prezentati al asigurator si acesta va plati fara sa mai fie nevoie de acceptul acestuia.

acum, vedeti unde va incadrati din cele trei situatii prezentate.
Avokitten a scris:

din pacate, o puteti rezolva numai pe cale judecatoreasca, prin actiune civila, cu expertiza si plata daunelor catre dvs

Cu tot respectul , s-a schimbat legislatia . Acum nu conteaza ce scrie vinovatul in PV vis-a-vis de dorinta de a despagubi sau nu pagubitul. Daca Politia constata vinovatia singura cale de atac este contestarea in termenul legal al PV-ului .