Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Necesitatea preavizului la schimbarea locului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Necesitatea preavizului la schimbarea locului de munca

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire m-am angajat cu contract pe perioada nedeterminata (dar mi-a spus ca potrivit codului muncii 90 de zile se considera perioada de proba ) si intre timp am fost sunat pt alt job, la alta firma unde am si acceptat .
Intrebarea mea este imi pot da demisia de la actualul loc de munca dupa doar 3 saptramani fara sa patesc ceva? Sau trebuie sa imi bag preaviz de 15 zile?
Nu cunosc f bine codul muncii si vreau sa stiu la ce sa ma astept.Repet la actualul loc de munca am doar 3 saptamani .

Va multumesc si astept cu mare interes un raspuns!
in perioada de proba contractul poate inceta printr-o simpla notificare.
Potrivit art.31 alin.3 C.mun., pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.