Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemizatie de somaj

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca cineva a introdus dosarul de somaj la 02.04.2014, iar incepand cu 27.05.2014 are un contract pe perioada deterinata de 2 luni respectiv pana la 27.07.2014, iar somajul este pe 6 luni, iar lucrand doar 2 luni in acest interval ce se poate intampla si cum trebuie procedat legal. Ma gandesc ca acest contract de 2 luni la mijlocul perioadei trebuie intrerupt somajul si intrebarea este daca se mai poate continua in situatia in care nu se mai prelungeste contractul, fiind unul sezonier. Multumesc
Daca in timp ce beneficiati de indemnizatie de somaj incheiati un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata de cel mult 12 luni se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM, si veti beneficia de indemnizatie de somaj pana expira cele 6 luni in care puteti beneficia de indemnizatie de somaj.