Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functia de brutar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functia de brutar

Buna ziua,

din cate am citit - incadrarea pe functia de brutar poate fi folosita numai in anumite cazuri. (Coduri CAEN 1085 - Fabricarea de mancarururi preparate
1086 - Fabricarea preparatelor alimentare omogenizate si alimentelor dietetice
1089 - Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.
5610 - Restaurante
5621 - Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente
5629 - Alte servicii de alimentatie n.c.a.
9700 - Activitati ale gospodariilor private in calitate de angajator de personal casnic )

Intrebarea este la un angajator cu caen 4711
Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun se poate face angajarea pe functia de brutar?

multumesc
anisu, utilizator
Mi se pare ilogic sa se angajeze un brutar pentru comertul in cauza.
asa este, dar nu pare in regula nici d.p.d.v. legal
nu este posibil ca angajatorul sa aiba 4711 ca si caen principal si datorita faptului ca activitatea (magazinul) nu a avut succes sa incerce o activitate pe care o are ca si secundara (brutarie) in actul constitutiv?? ar putea fi o explicatie.Daca aveti mai multe detalii..
D.p.d.v. legal nu ar fi un impediment, dar nu cred ca se justifica angajarea unui brutar la o firma care are ca activitate comert.
daca acesta ar fi scenariul ar fi ok legal incheierea unui contract cu functia de brutar?

de unde ar rezulta o activitate secundara (brutarie) in actul constitutiv? trebuie inregistrat undeva ?
anisu, utilizator