Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Amanare depunere obiectiuni primul termen
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Amanare depunere obiectiuni primul termen

Buna dimineata,
Cam de dimineata dar, cu scuzele de rigoare:
1.Se poate cere o amanare pentru depunerea obiectiunilor la un raport de expertiza tehnica judiciara? Nu am stiut ca aceste obiectiuni trebuiesc depuse neaparat la primul termen si nu am avut timp sa studiez bine raportul. Mi-am dat seama ca trebuie sa apelez la un expert-asistent.
2. Avocata mea a depus o serie de obiectiuni inainte de a le vizualiza si eu. Am facut cateva completari semnate de mine, termenul de judecata este astazi. Completarile sunt valabile?
Nu exista temei legal pentru o astfel de amanare; mai ales ca aveti si un avocat angajat!
A procedat bine, formuland obiectiunile in termen.

Nici temei juridic pentru completare de obiectiuni nu exista!
Dar avocata nu a observat niste erori in Raportul de expertiza. Eu am studiat si le-am observat aseara. Astazi este termenul, de ce ar fi tarziu? Ce ar putea fi un temei legal?
Fiind depuse deja obiectiuni la raportul de expertiza nu mai puteti depune inca o serie de obiectiuni. Observatiile pe care le aveti si eventual si altele viitoare pastrati-le pentru justificarea solicitarii efectuarii unei noi expertize, daca va fi cazul.
Pentru a apela la un expert asistent/ consilier/ parte, in conditiile OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, trebuie sa solicitati pentru acest lucru, aprobarea instantei de judecata. In faza in care va aflati, puteti cere expert parte, numai daca expertul nu va raspunde motivat la observatiile deja facute la raportul de expertiza si instanta de judecata va aproba o contraexpertiza.
Va Multumesc, asa voi proceda.