Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

buna ziua
ma numesc aurelia si am o intrebare ,la care as dori un raspuns clar:in data de 09.06 .2014 voi intra in 7 luni de sarcina,cand am intrebat la serviciu cate zile de concediu odihna pot sa mi iau ,mi s a spus ca 4 zile de ce?????????cum se calculeaza?cu toate ca nu avem dreptul intreg la concediu de 21 zile ci de 10 zile/pe tot anu
cum sa fac sa imi iau concediu odihna si dupa sa intru in medicalul normal?
In speta, aveti dreptul la CO pentru perioada aferenta de la inceputul anului si pana la intrarea in CCC.

Concediul de maternitate nu afecteaza durata concediului de odihna.

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical,
dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare a dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Prin urmare, concediu medical nu mai afecteaza durata concediului de odihna.

Pentru a beneficia de avantajele acestei hotarari va trebui sa actionati in judecata pe angajator.

Daca se doreste a se respecta acea Directiva si Hotarare a CEJ , angajatorul poate prevede in Reg.Intern o astfel de prevedere ... intr-adevar, nici Directiva si nici hotararea nu stabileste durata concediului medical care nu afecteaza CO.

Detalii gasiti si aici
[ link extern ]
Buna ziua!
Pana la data de 09.06.2014 aveti dreptul la 9 zile de concediu de odihna. (1,75 zile co/luna x 5 luni lucrate).