avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indice de corectie

Intrebare:Am iesit la pensie anticipata partiala in august 2011 cu un punctaj de 0,9896puncte, adica aproape un punct .La aplicarea indicelui de corectie punctajul mediu anual a ramas tot 0,9896. Printr-o interventie am aflat ca indicele de corectie a fost aplicat dar ca este insesizabil pt. ca pensia este f. mica 502 lei in plata. Pensia nediminuata era de 721 de lei Este posibil asa ceva? Ca punctajul mediu anula sa nu sufere nici o schimbare? Iar eu iau 502 lei din ianuarie cand s-a marit punctul de pensie pana in prezent. Va multumesc ca existati si ca ne luati in seama si pe noi cei pe care toti ne trateaza ca pe niste ,, disperati care nu inteleg niciodata nimic,,. Asa mi-a spus o functoinara de la ghiseul Casei de Pensie. Este umilitor sa ajungi PENSIONAR..Va multumesc inca odata pt. ca va aplecati asupra problemelor noastre.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:00, 3 Iulie 2014
Buna seara! Ca urmare a cererii privind revizuirea dosarului am primit raspuns ( nesperat de repede) deciziile recalcularii plus calculul diferentelor de la aplicarea indicelui. Punctajul este identic cu cel calculat de d-voastra, doar cuantumul pensiei este un pic diferit 513 cu 541 si 562 lei . Urmeaza sa primesc si diferentele! O seara frumoasa va doresc!
Nu este posibil ca punctajele calculate de mine sa fie corecte,iar cuantumul pensiei,nu.
Postati modificarile aduse punctajului mediu anual.
-Incepand cu 01/01/2013
-Incepand cu 07/11/2013.
Buna ziua!
V-am trimis documentele pe mail.
Am inteles de ce sumele sunt asa: penalizarea este mai mare
O zi buna!
Ultima modificare: Joi, 3 Iulie 2014
ginets, utilizator
Diferenta apare din diminuare.
Diminuarea este pentru 47 de luni,in loc de 46.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie-aplicare indice de corectie ch52samuel ch52samuel Buna ziua!Am iesit la pensie pentru limita de varsta(initial) incepand cu data de 27 iunie 2011.Prin neaplicarea prevederilor art 170 din legea 263/2010 ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta pio pio Cum se va calcula si cind se va aplica noul punctaj al pensiei pentru limita de virsta acordate in 2011 cu un punctaj stabilit la 2.68766,si care va fi noul ... (vezi toată discuția)
Trecere de la pensie anticipata la pensia finala ContSters144699 ContSters144699 Poate cineva sa ma lamureasca cum se face trecerea de la pensie anticipata la pensie normala avand in vedere datele de mai jos : Decizie pensie ... (vezi toată discuția)