Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sesizare itm. ce se intampla mai departe?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sesizare itm. ce se intampla mai departe?

Buna ziua,

In urma unui conflict de munca cu un fost angajator, am facut o sesizare ITM-ului, cu scopul de a obtine niste raspunsuri obiective, nepartinitoare despre situatia existenta si pentru a sesiza astfel de situatii, ascunse sub un cadru legal creat de angajatori.
In fapt, am fost angajata la respectiva firma in urma depunerii CV-ului, participarii la un interviu si la un test de legislatia muncii. (postul referent resurse umane, departamentul administrare persoanal).
Am obtinut acest loc de munca, insa, dupa doua zile am fost mutata in departamentul salarizare, cu schimbarea totala a activitatii (fara realizarea vreunui act aditional).
Desi optasem initial pentru administrare personal (intocmire contr. de munca, acte aditionale, decizii), am fost mutata in dep salarizare, pentru introcmire state de plata.
Mentionez ca angajatorul mi-a preziat de la inceput ca postul nu are nicio legatura cu partea de salarizare, fapt ce era mentionat si in anuntul pentru postul vacant. In plus, i-am precizat foarte clar ca nu cunosc partea de salarizare, optiunea mea a fost pentru partea de administrare personal (rasp. angajatorului fiind "nu este nicio problema, te invatam noi, iar daca ,in final, nu te descurci, treci inapoi pe administrare de personal")
Dupa doua zile am fost concediata, motivul fiind acela ca nu ma descurc.
Mentionez si ca, in saptamana cat am fost angajata,nu am primit suport fizic si moral pentru integrarea mea in companie. Am asistat la discutii de tipul "ai tu grija de ea! / am treaba, mergi tu la ea!/ dar de ce eu?" , in care celelalte angajate nu doreau sa ma ajute, sa imi arate ce am de facut.
In perioada de o saptamana, cat am fost angajata, am solicitat mai multor colege sa imi dea ceva de facut (intrucat mare parte din timp nu eram bagata in seama), iar una dintre colege mi-a spus "Nu mai veni la mine la birou, am treaba, lasa ca vin eu la tine" , venind dupa 2 ore.
In ziua concedierii, a avut loc o sedinta , iar dupa aceasta sedinta, la care nu am participat, am fost chemata, sa mi se comunice concedierea. Motive: nu ma descurc, feed-back-ul uneia dintre colege a fost negativ. Mi s-a dat decizia de concediere si mi s-a spus sa mi strang lucrurile si sa plec. Nu am avut dreptul sa imi spun parerea, sa imi sustin cauza intr-o discutie cu angajatorul si cu colega care a emis feed-back-ul negativ.

Am primit si un raspuns de la ITM in care mi se solitica adresa completa, intrucat eu scrisesem "cu domiciliul stabil in Bucuresti".

Cert este ca , am facut aceasta sesizare pentru a aflat raspunsurile la intrebarile mele si pentru a atrage un semnal cu privire la astfel de situatii si astfel de firme care se ascund in spatele unui cadru legal, dar care nu isi respecta obligatiile/ promisiunile si nu respecta angajatii.
Am raspuns ITM-ului si am precizat ca nu doresc sa intentez o actiune in instanta si nici nu doresc sa particip la mediere (din cate am inteles este contra-cost), ci vreau doar niste rasp obiective, nepartinitoare la situatia expusa si atragerea atentiei.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. daca am precizat ITM ului ca nu doresc dezvoltarea conflictului , acesta va avea dreptul sa duca mai departe cazul?
Nu ma deranjeaza sa faca o investigatie la sediul angajatorului, chiar sa imi spuna si numele, insa n-as vrea sa faca demersuri in locul meu, intrucat nu dispun de resursele necesare.
2. in urma situatiei expuse, care este parerea voastra? Angajatorul a fost corect?

Multumesc:)
Concedierea pe vorbe este nelegala.
Conform art. 31 alin. (3) din codul muncii c.i.m poate inceta atat pe durata cat si la sfarsitul perioadei de proba exlusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Prin urmare trebuie sa vedeti care a fost perioada de proba (inscrisa in c.i.m.), daca ati avut perioada de proba sau daca c.i.m. a incetat in timpul sau dupa terminarea acestei perioade.
Incetarea c.i.m. in baza art. 31 alin. (3) din codul muncii in afara prioadei de proba este nelegala.
Avand contract pe perioada nedeterminata, am avut perioada de proba de 90 de zile, Nu aici este problema, STiu ca am fost concediata in perioada de proba, intrucat am stat doar o saptamana in acel loc de munca.
Intrebarea era daca se poate face transferul dintr un departament in altul si schimbarea totala a muncii ( de la acte aditionale, contr de munca, decizii la state de plata) fara un act aditional, fara acord scris si daca este normal sa te angajezi pentru un post si cand ajungi in companie sa te trimita pe un alt post, dupa doar 2 zile?
Iar alta intrebare era legata de itm. Desi am facut acea sesizare prin e-mail, nu as dori sa ma confrunt legal cu aceasta companie, intrucat nu dispun de resurse financiare si umane. ITM-ul poate continua, fara acordul meu, actiunea legata?
Schimbarea locului si felului muncii se face, in principiu in baza unui act aditional aferent c.i.m. si, numai cu acordul salariatului (art. 41 codul muncii), sau in temeiul art. 48 codul muncii , or daca acest act aditional nu a existat atunci nu v-a fost modificat locul si felul muncii.
Aveati posibilitatea sa faceti o sesizara angajatorului cu pivire la faptul ca ati fost mutata sa munciti intr-un loc de munca pentru care nu aveti studiile necesare.
codulmuncii, utilizator
teo28 a scris:

Buna ziua,
......

Am primit si un raspuns de la ITM in care mi se solitica adresa completa, intrucat eu scrisesem "cu domiciliul stabil in Bucuresti".

Cert este ca , am facut aceasta sesizare pentru a aflat raspunsurile la intrebarile mele si pentru a atrage un semnal cu privire la astfel de situatii si astfel de firme care se ascund in spatele unui cadru legal, dar care nu isi respecta obligatiile/ promisiunile si nu respecta angajatii.
Am raspuns ITM-ului si am precizat ca nu doresc sa intentez o actiune in instanta si nici nu doresc sa particip la mediere (din cate am inteles este contra-cost), ci vreau doar niste rasp obiective, nepartinitoare la situatia expusa si atragerea atentiei.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. daca am precizat ITM ului ca nu doresc dezvoltarea conflictului , acesta va avea dreptul sa duca mai departe cazul?
Nu ma deranjeaza sa faca o investigatie la sediul angajatorului, chiar sa imi spuna si numele, insa n-as vrea sa faca demersuri in locul meu, intrucat nu dispun de resursele necesare.
2. in urma situatiei expuse, care este parerea voastra? Angajatorul a fost corect?

Multumesc:)

1. Domiciliul stabil nu inseamna adresa completa. Ceea ce va solicitat ITM-ul este sa spuneti: strada, numarul , bloc , sc, ap., etj, sector ... in caz contrar, petitia se claseaza.

2. ITM-ul nu trimite dosare in instante in urma unui control efectuat. Daca doriti sa renuntati la sesizare , atunci depuneti o adresa la ITM prin care solicitati acest lucru.

3. Inspectorii de munca sunt obligati sa pastreze confidentialitatea asupra identitatii persoanei care semnaleaza nerespectarea prevederilor legale in domeniul reglementat de prezenta lege si sa nu dezvaluie angajatorului, prepusilor sai sau altor persoane faptul ca efectueaza controlul ca urmare a unei sesizari.
Va multumesc pentru raspunsuri!