Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... realegere comitet executiv?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

realegere comitet executiv?

In martie 2014 am avut ad. gen de alegeri. Comitetul Executiv este format din trei persoane:presedinte, vicepresedinte , membru.Nr. membrilor in CE este de 3 persoane pentru ca Asociatia are doar 20 ap.
Acum o luna presedinta si-a dat demisia pe motiv de sanatate, vicele s-a ocupat de asociatie.
Intrebare?
Se face ad. gen extraordina pentru noi alegeri, sau doar pentru un nou membru?Vicepresedintele poate prelua functia de presedinte fara alegeri, iar un nou membru se poate numi pe baza de tabel cu semnaturi? cum este cel mai legal? va multumesc!
Se face A.G. pentru alegerea presedintelui de asociatie.

(7) În cazul în care presedintele se afla în imposibilitatea de a-si exercita atributiile,
acestea vor fi îndeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedintele asociatiei de
proprietari dintre membrii comitetului executiv, urmând ca în termen de 90 de zile de la
data când s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a
alege un nou presedinte.

HOTARÂRE Nr. 1588 din 19 decembrie 2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind
înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Convocati AG a proprietarilor si alegeti inca un membru in com. executiv. Dintre acesti trei membri alegeti presedintele, care poate fi actualul vice, daca este agreeat de popor.
Atentie, functia de vicepresedinte poate fi "folosita" doar in asemenea cazuri fortuite, in mod normal nu se poatra - asa scrie in lege.
Ordinea de zi a AG poate sa cuprinda numai un singur punct - alegerea unui nou membru in com. executiv si alegerea presedintelui - dar poate sa mai cuprinda si alte puncte, functie de cum se hotaraste.
Succes!